mała zagładaTegoroczną laureatką literackiej nagrody Gryfia 2016 została Anna Janko za powieść Mała zagłada, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Zwyciężczynię poznaliśmy w minioną sobotę, gdzie na gali w Szczecinie wręczono jej pamiątkową statuetkę oraz nagrodę w postaci 50 tysięcy złotych. Wyróżnienie to przyznawane jest przez Kurier Szczeciński za najlepszą książkę napisaną przez kobietę. Do piątej odsłony konkursu zgłoszonych zostało aż 108 pozycji, co stanowi dotychczasowy rekord w historii Gryfii.

Przewodnicząca jury, Joanna Laprus-Mikulska, tak tłumaczy decyzję komisji: Mała zagłada Anny Janko to książka szczególna. Bardzo intymna i bolesna. Książka, która zapada w pamięć, wrzyna się w umysł, serce i nie pozwala zasnąć. To książka, w której czytelnik niejako mimochodem, bo Janko jest daleka od emocjonalnych sztuczek, staje po stronie narratora, przestaje obserwować i sam zaczyna uczestniczyć w opowiadanej historii. Oraz współodczuwać. W skład jury wchodzili jeszcze: prof. Robert Cieślak, Artur Daniel Liskowacki oraz Konrad Wojtyła.

Mała zagłada opowiada historię polskiej wsi Sochy na Zamojszczyźnie, która została spacyfikowana przez Niemców w 1943 roku. Powieść ta powstała dzięki opowieściom matki Janko, która w wieku dziewięciu lat była świadkiem zagłady swojej rodziny. Ta książka nie jest kolejną pozycją, opowiadająca o tragicznej przeszłości pewnej rodziny. To jak najbardziej współczesna rozprawa z traumą, z jaką muszą zmagać się drugie pokolenia. Anna Janko wykorzystuje naturalistyczne opisy, które w sposób idealny oddają brutalność Niemców. Zmusza jednak do refleksji nad etyczną i egzystencjalną bezradnością. To historia nie tylko jednostkowego dramatu, to również uniwersalne pytania o to, skąd bierze się zło.

Serdecznie gratulujemy i liczymy na kolejne, tak wartościowe książki. A naszych czytelników zapewniamy, że warto sięgnąć po tę przejmującą powieść.