Nagroda Literacka Juliusz 2021. Trwa nabór biografii do VI edycji
Scenariusze pisane przez życie wciągają Was bardziej niż najlepiej upleciona fabuła? Jeśli tak, koniecznie śledźcie przebieg tego konkursu! Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” 2021 zostanie bowiem przyznana autorowi lub autorce najlepszej biografii. Kilka informacji o VI edycji konkursu znajdziecie poniżej.
Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” 2021
Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” po raz pierwszy została wręczona w 2016 roku. Początkowo była wyróżnieniem dla autora najlepszej książki (bez rozróżnień na kategorie gatunkowe czy tematyczne). Z czasem nieco zmieniono jednak formę nagrody, dzięki czemu od 2019 roku „Juliuszem” nagradzani są autorzy najlepszych biografii.
Nagroda przyznawana jest w Rybniku w czasie organizowanych już od ponad pięćdziesięciu lat corocznych Rybnickich Dni Literatury. Jak łatwo się domyślić, także patron wyróżnienia jest związany z tym miastem. Juliusz Roger to XIX-wieczny lekarz, przyrodnik, entomolog oraz miłośnik kultury ludowej Śląska, który znacznie przysłużył się swoją działalnością do rozwoju Rybnika.
Nagroda Literacka „Juliusz” 2021 — nabór
Nabór książek do VI edycji konkursu potrwa do 15 marca.
Z kolei na przełomie czerwca i lipca Kapituła wyłoni ze zgłoszonych prac 5 finalistów.
Zainteresowanych szczegółami odsyłam na stronę organizatorów po WIĘCEJ INFORMACJI>>
Niezapomniane życiorysy, czyli biografie nagrodzone „Juliuszem”
Na koniec mam dla Was krótkie przypomnienie biografii nagrodzonych „Juliuszem” w poprzednich latach. Jeśli lubicie czytać życiorysy, warto zajrzeć tutaj:
Aleksander Kaczorowski Ota Pavel. Pod powierzchnią
To opowieść o losach Oty Pavela, czeskiego pisarza, reportera i dziennikarza sportowego. Jego życie wypełniała tytaniczna walka o własną twórczość oraz nawracające zmagania z chorobą psychiczną i traumą Holokaustu. Tytan pracy i perfekcjonista, który poświęcił bardzo wiele, aby zrealizować swój wymarzony cel: stać się pisarzem.
Agnieszka Dauksza Jaremianka. Biografia
Historia życia wielowymiarowej artystki: awangardowej malarki, emancypantki, aktywistki, ale też pracoholiczki. Maria Jarema na stałe wpisała się w portret krakowskiej bohemy artystycznej dwudziestego wieku. Dauksza przygląda wieloletniemu rozwojowi artystki, a także jej heroicznej walce z chorobą.
A może znacie jakieś biografie, które Waszym zdaniem powinny zostać wyróżnione w tegorocznym konkursie? Wpiszcie tytuły w komentarzach!
Zobacz także: