Ciekawostki o książkach

Nagroda Literacka Nike 2016 – lista finalistów

Nagroda Literacka NikeNagroda Literacka Nike to jedno z bardziej znaczących wyróżnień przyznawanych polskim autorom. Jej początek sięga 1997 roku i od tego czasu ma na celu wypromowanie polskiej literatury współczesnej. Nagroda nie podlega podziałowi i przyznawana jest wyłącznie żyjącym twórcom. Tym bardziej z przyjemnością możemy poinformować was, iż znamy już tegorocznych finalistów. Kandydatów wybrano spośród 20 nominowanych, w trzech etapach konkursu, trwających od maja aż do ogłoszenia wyników w październiku.

Nagroda Literacka Nike – finaliści

Wśród siedmiu szczęśliwców, którzy zakwalifikowali się do ścisłego finału są:

  • Magdalena Grzebałkowska – 1945. Wojna i pokój.
  • Ziemowit Szczerek – Tatuaż z tryzubem.
  • Piotr Matywiecki – Którędy na zawsze.
  • Weronika Murek – Uprawa roślin południowych metodą Miczurina.
  • Maciej Płaza – Skoruń.
  • Bronka Nowicka – Nakarmić kamień.
  • Renata Lis – W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu.

Ostatecznego zwycięzcę poznamy 2 października bieżącego roku. Nagroda Literacka Nike zostanie w tym roku przyznana już po raz dwudziesty. Oprócz statuetki, której autorem jest prof. Gustaw Zemła, laureat otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 100 tysięcy złotych.

W gronie dotychczasowych zwycięzców Nike są tak wybitne nazwiska, jak: Olga Tokarczuk, Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz, Stanisław Barańczak, Andrzej Stasiuk, Jerzy Pilch czy Dorota Masłowska.

My, z naszej strony, życzymy wszystkim nominowanym powodzenia. I oczywiście z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie. Warto przypomnieć, że decyzja o tym, do kogo powędruje statuetka Nike oraz 100 tysięcy złotych jest podejmowana w dniu wręczenia nagrody. Tak więc nie pozostaje nam nic innego, jak cierpliwie czekać na 2 października.