NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI

Jest taki dzień w roku, na który dzieci czekają równie niecierpliwie, jak na swoje urodziny. Wyjątkowy dla nich czas – Dzień Dziecka. Tego dnia rodzice szykują dla swoich pociech wiele niespodzianek, aby 1 czerwca był dniem naprawdę niezwykłym. Wybierając prezenty dla swoich dzieci z tej okazji, spójrzcie na listę książek, przygotowaną przez magazyn The Telegraph. Znajdziecie na niej Najlepsze książki dla dzieci wszech czasów. Z listy 100 tytułów wybrałam 14, które można kupić w Polsce.

Tam gdzie14. Najlepsze książki dla dzieci wszech czasów: Tam, gdzie żyją dzikie stwory Maurice Sendak

Jedna z najbardziej znanych książek w USA i tytuł, który twórca Virgin Mobile, Richard Branson wymienił na pierwszym miejscu na liście książek, które jego zdaniem warto przeczytać przynajmniej raz w swoim życiu. O tej książce pisałam również tutaj:>>>>>

mapy13. Najlepsze książki dla dzieci wszech czasów: Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach… Aleksandra Mizielińska Daniel Mizieliński

Niewielu z Was pewnie wie, że ta książka została stworzona przez polskich rysowników i sprzedała się na świecie w rekordowym nakładzie 3 mln egzemplarzy. Mapy to rysunkowa forma opowiedzenia dzieciom o geografii i kulturach świata. Więcej tutaj:>>>

Gdzie jest12. Najlepsze książki dla dzieci wszech czasów: Gdzie jest moja czapeczka? Jon Klassen

Ta niezwykle zabawna historia o niedźwiedziu, który szukał swojej czapeczki i pytał o nią napotkane zwierzęta, to nie tylko jedna z książek wszech czasów, ale także jeden z 10 najważniejszych tytułów dla dzieci według New York Timesa.

ania11. Najlepsze książki dla dzieci wszech czasów: Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery

Tę historię zna chyba każdy, więc myślę, że nie ma potrzeby by ją przedstawiać. 🙂 Dodam tylko, że niedawno ukazała się kolejna ekranizacja słynnej “Ani”.

Pippi1o. Najlepsze książki dla dzieci wszech czasów: Pippi Pończoszanka Astrid Lindgren

Opowieść o niezwykłej dziewczynce, która łamie wszelkie zasady dobrego wychowania, nie chodzi do szkoły i przyjaźni się ze zwierzętami. Astrid Lindgren napisała tą opowieść dla swojej chorej córki. Książka stała się jedna z najbardziej znanych na świecie.

Harry9. Najlepsze książki dla dzieci wszech czasów: Harry Potter i Kamień Filozoficzny Joanne Kathleen Rowling

Kolejna książka, którą zna chyba cały świat. Opowiada o małym chłopcu, który pewnego dnia dowiaduje się, że jest czarodziejem i że będzie pobierał nauki w Szkole Magii i Czarodziejstwa.

Mały książę8. Najlepsze książki dla dzieci wszech czasów: Mały Książę Antoine de Saint Exupery

Ta króciutka historia zawiera w sobie tyle życiowej mądrości, że można by nią obdzielić cały świat i napisać na jej temat tysiące rozpraw. Jest to także jedna z książek, które sprzedały się na świecie w ponad 100 mln-oym nakładzie>>>

Basnie7. Najlepsze książeczki dla dzieci: Baśnie, Hans Christian Andersen

Baśnie Andersena często zawierają w sobie historie i zdarzenia, które nie należą do najweselszych. Jednak ukryta w nich mądrość, głębia przedstawianych historii i niezwykli bohaterowie sprawiają, że są to jedne z najsłynniejszych bajek na świecie.

narnia6. Najlepsze książeczki dla dzieci: Opowieści z Narnii 1. Lew, Czarownica i stara szafa Clive Staples Lewis

Po przeczytaniu tej książki dzieci wchodzą do swoich szaf i szukają tam sekretnych drzwi. Oczywiście te, które naprawdę można otworzyć, to te drzwi do naszej wyobraźni, do których ta książka zdecydowanie ma klucz.

Tajemniczy ogród5. Najlepsze książeczki dla dzieci: Tajemniczy ogród Frances Hodgson Burnett

Przepiękna historia, która dla wielu z nas kojarzy się z dzieciństwem. Opowiada o dziewczynce, która była niezwykle samotna i chorowita, ale znalazła swój prawdziwy dom w objęciach przyrody, w tajemniczym świecie ukrytego ogrodu.

Alicja4. Najlepsze książeczki dla dzieci: Alicja w Krainie Czarów Lewis Carroll

Kolejna słynna książka, w której wiele rzeczy nie jest takimi, jak się wydaje. Opowiada o dziewczynce, która podążając za królikiem trafia do nory skrywającej, jak się okazuje, przejście do zupełnie niezwykłego świata.

OZ3. Najlepsze książeczki dla dzieci: Czarnoksiężnik z krainy Oz Frank Baum Lyman

Ogromną siłą tej książki jest jej przesłanie. W słowach wypowiadanych przez bohaterów skrywa się wiele symbolicznych znaczeń: “Posiadanie serca lub nie, nie zależy od tego, jak bardzo kochasz, ale jak mocno jesteś kochany przez innych.” W tej przygodzie 12-letniej Dorotki, Stracha na wróble, Blaszanego Drwala i Tchórzliwego lwa, każdy z bohaterów odnajduje coś innego.

Wierzby2. Najlepsze książeczki dla dzieci: O czym szumią wierzby Grahame Kenneth

Książka opowiada o sekretnym świecie przyrody, którego nie dostrzegamy na co dzień. Tymczasem okazuje się, że od jego mieszkańców możemy wiele się nauczyć i dowiedzieć czegoś o sobie samych.

Puchatek1. Najlepsze książeczki dla dzieci: Kubuś Puchatek Alan Alexander Milne

Kubuś to chyba najsłynniejszy miś na świecie. Jest nieco roztrzepany, wiecznie burczy mu w brzuszku i wciąż wplątuje się w jakieś kłopoty, ale w jego słowach kryje się wiele życiowej mądrości, o którą sam miś siebie nie podejrzewa.

Wiele z tych książek stało się światowymi bestsellerami i książkami tłumaczonymi na kilkadziesiąt języków nie tylko ze względu na ciekawych bohaterów, ale także piękne słowa mądrości, które „czają” się na ich stronach. Zwroty te później mogą być drogowskazami w życiu dzieci, które stają się dorosłymi i inteligentnymi ludźmi.

Czy wśród książek wszech czasów znalazły się takie, o których nigdy nie słyszeliście?