Ciekawostki o książkachKsiążki dla dzieci

Mała książka – wielki człowiek – kampania promująca czytelnictwo wśród najmłodszych

Mała książka – wielki człowiek

Mała książka - wielki człowiekMała książka – wielki człowiek to hasło najnowszej kampanii promującej czytelnictwo wśród dzieci. Powstała ona w związku z ogólnopolską akcją „Książką połączeni”, w ramach której na oddziałach położniczych pojawiły się specjalne wyprawki z książkami dla najmłodszych.

Mała książka – wielki człowiek – do kogo?

Kampania skierowana jest do rodziców dzieci od urodzenia do 10 roku życia. Akcja zachęca do wspólnego czytania pociechom już od kołyski, w myśl zasady, że literatura rozwija od pierwszych chwil na świecie.

Mała książka – wielki człowiek – po co?

Inicjatorzy kampanii Mała książka – wielki człowiek przekonują, że czytanie ma ogromny wpływ na życie młodych ludzi i kształtowanie ich osobowości. Dzięki kontaktowi z książkami dzieci uczą się odróżniania dobra od zła, ćwiczą pamięć, rozwijają słownictwo oraz umiejętności społeczne. Ponadto wspólne spędzanie czasu na miłej lekturze buduje więź pomiędzy członkami rodziny, ułatwia rozpoznawanie emocji i uwrażliwia na problemy drugiego człowieka. Czytanie uspokaja, wspomaga rozwój mowy oraz wzmaga kreatywność – to same zalety!

Mała książka – wielki człowiek – co czytać?

Twórcy kampanii nie zachęcają jedynie do czytania – mówią także, po jakie książki warto sięgnąć. Na start maluchy otrzymują wybór wierszy autorstwa wybitnych polskich poetów (m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej), pięknie zilustrowany przez małżeństwo artystów – Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka. Ale oczywiście na tym nie koniec. Tutaj znajdziecie listę kilkunastu książeczek rekomendowanych przez inicjatorów tej akcji. A poniżej trzy wybrane propozycje:

Mmmmm Monika i Adam Świerżewscy

Mmmmm – pomyślał Miś! Oooooooooo? – pomyśleli rodzice. Oho! – wykrzyknęliśmy i zabraliśmy się do rysowania. To jest książka o BOBOMowym Miśku –kolorowym, miodowym łasuchu –i o jego pomysłowości. Zilustrowaliśmy misiowe przygody w sposób, który lubimy najbardziej. Przed Wami BOBOMowa ANIMACJA POKLATKOWA! Prosta, sprytna, zachwycająca! Rodzice, pokażcie swoim Bąblom tajniki animacji, ruchu, kina, strona po stronie,w prawo i w lewo, tam i z powrotem…

Pierwsze urodziny prosiaczka Aleksandra Woldańska-Płocińska

Pierwsze urodziny prosiaczka Aleksandry Woldańskiej-Płocińskiej to dowcipna, urocza, kartonowa książeczka dla najmłodszych Czytelników. Prosiaczek organizuje urodziny, zaprasza przyjaciół. Zaraz przyjdą goście, będzie dużo niespodzianek i prezentów. Pięknie napisana, bajecznie zilustrowana autorska książka Oli Woldańskiej – autorki ilustracji do konikowej Mrówki.

 

Myszka Dorota Gellner

„To jest myszka. Bardzo miła. Właśnie nam się ukłoniła. Kto nie widział, niech żałuje. Ja widziałam. Nie żartuję!” – tak przedstawia swoją bohaterkę Dorota Gellner. Mali Czytelnicy dowiedzą się z tej książeczki, jak wiele różnych uczuć i emocji może mieszkać w małym mysim serduszku: radość, smutek, złość, tęsknota, strach – to tylko niektóre z nich. Czasem myszka jest nadąsana, wstydzi się, obraża, płacze albo śmieje. Bywa, że jest głodna i wtedy burczy jej w brzuszku… A kiedy kocha, to całą sobą! Wy też ją pokochacie!

Jeśli jesteście ciekawi szczegółów kampanii Mała książka – wielki człowiek, zajrzyjcie na oficjalną stronę akcji.