Najlepsze polskie książki

Wielkimi krokami zbliża się Światowy Dzień Książki. W związku z tym warto zwrócić uwagę na najlepsze książki polskich autorów. Jedni tworzyli na terenie ojczyzny, inni na emigracji. Niektórzy nawet są laureatami Międzynarodowej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Polski rynek książek jest naprawdę obszerny, ale które pozycje są najlepsze i must have dla fanów czytania? Chcesz się dowiedzieć? Przeczytaj ten artykuł i poznaj najlepsze polskie książki!

Najlepsze polskie książki

Najlepsze polskie książki

Poezje – Wisława Szymborska

Tej autorki nie trzeba nikomu przedstawiać. Jej wiersze nie tylko omawiane są w szkołach, ale również cieszą się popularnością na całym świecie. Autorka w swojej prozie w prosty sposób przekazuje ponadczasowe wartości, czym urzekła swoich odbiorców. Szymborska traktuje otaczający ją świat i ludzi z ogromnym szacunkiem, dzięki czemu z jej utworów bije ogromna skromność oraz wrażliwość.

Sanatorium pod klepsydrą – Bruno Schulz

Sanatorium pod klepsydrą okładka książki

Tego pisarza z pewnością kojarzą starsi czytelnicy, głównie z jego innym utworem Sklepy cynamonowe. Sanatorium pod klepsydrą to drugi zbiór opowiadań tego autora. Ukazał się w 1937 roku wraz z ilustracjami wykonanymi własnoręcznie przez tego literata. W 1973 roku dzieło to zostało zekranizowane przez Wojciecha Hasa.

Głównym bohaterem i narratorem jest Józef, a miejscem zdarzeń małe, prowincjonalne, galicyjskie miasteczko. W przedstawionych zdarzeniach możemy się doszukiwać osobistych przeżyć Bruna Schulza, a tym samym elementów autobiograficznych.

Prawiek i inne czasy – Olga Tokarczuk

Praczłowiek i inne czasy okładka książki

O tej autorce i jej książkach regularnie jest bardzo głośno, a dzięki nagrodzie Nobla stała się pewnego rodzaju ikoną w polskiej literaturze. Prawiek i inne czasy to jedna z najpoczytniejszych książek tej pisarki, dzięki czemu została ona przełożona na 30 języków. Prawiek, czyli wieś w centralnej Polsce, skupia w sobie losy pokoleń kilku rodzin, ich codzienność przeplata się tu z niezwykłością, a rzeczywistość z mitem.

Seria Wiedźmin – Andrzej Sapkowski

Świat zbudowany przez tego autora niezmiennie od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Przygody Geralta z Rivii fascynują czytelników na całym świecie, dzięki czemu ta kultowa seria doczekała się nie jednej ekranizacji, ale nawet stała się motywem przewodnim kilku gier komputerowych. Tytułowy Wiedźmin odbywa wędrówkę, podczas której wciąż poszukuje kolejnych zleceń oraz poznaje różnorodne, barwne postaci i stwory. Wiedźmińską sagę uwielbiają nie tylko fani fantasy, ale także wybitni krytycy, dzięki czemu utwory Andrzeja Sapkowskiego to jedne z najlepszych polskich książek i bestsellery.

Cykl o Hubercie Meyerze – Katarzyna Bonda

W zestawieniu najlepszych polskich książek nie mogłoby zabraknąć królowej polskiego kryminału. Powieści Bondy regularnie zdobywają szczyty list bestsellerów, dzięki oryginalnym historiom i niekonwencjonalnym postaciom. Hubert Meyer to profiler policyjny, czyli psycholog pracujący przy tropieniu najgroźniejszych przestępców. Jest on pierwszą tego typu postacią pojawiającą się w polskim kryminale. Co ciekawsze jego pierwowzorem był prawdziwy policyjny profiler – Bogdan Lach.

Światowy Dzień Książki a najlepsze polskie książki

Światowy Dzień Książki obchodzony jest 23 kwietnia. Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym czytelnikiem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z czytelnictwem, nie marnuj czasu i zacznij celebrować to święto z najlepszymi polskimi książkami! Wszystkie te utwory oraz wiele innych znajdziesz na Ceneo.pl wraz z przydatnymi informacjami, oraz opiniami innych użytkowników dotyczącymi m.in. treści wybranych przez Ciebie pozycji.

[Artykuł partnera]