Pogrzebany olbrzym

Pierwsza od niemal dekady powieść tegorocznego noblisty w dziedzinie literatury, Ishiguro Kazuo zatytułowana Pogrzebany olbrzym, ponownie trafi na polski rynek 23 października. Tym razem autor, który słynie z niezwykle precyzyjnego osadzania swoich powieści w czasach historycznych, o których pisze, pokusił się o sięgnięcie po wątki fantastyczne. Dowiedźcie się, o czym jest najnowsza książka Kazuo Ishiguro, która po raz kolejny trafi w ręce polskich Czytelników.

Nobel dla Kazuo Ishiguro

Oczy całego literackiego świata zwróciły się w tym roku w kierunku tegorocznego noblisty, Ishiguro Kazuo. Nagroda dla tego autora mimo jego imponującej twórczości była zaskoczeniem, przynajmniej dla bukmacherów. Akademia postanowiła docenić Ishiguro Kazuo za to, że: “w powieściach o wielkiej emocjonalnej sile odkrył przepaść w naszym iluzorycznym poczuciu związku ze światem.”

Najnowsza książka Kazuo Ishiguro to historia o wojnie i pamięci

Wznowiona po dwóch latach książka Pogrzebany olbrzym tego autora to opowieść o wojnie, miłości, tęsknocie i pamięci. Kazuo zabiera nas do okresu średniowiecza tuż po upadku Cesarstwa Rzymskiego. Autor prowadzi nas śladami dwójki Brytyjczyków, Acela i Beatrice, którzy wyruszają w niezwykle niebezpieczną podróż, aby odnaleźć swojego zaginionego syna.

Powiązane: NOBEL 2017 W DZIEDZINIE LITERATURY DLA KAZUO ISHIGURO

Podążamy za parą do świata dawnej poarturowskiej Brytanii w okresie średniowiecza, przez mityczne opowieści i mitycznych bohaterów “zamieszkujących” w tym czasie ten kraj. Szybko orientujemy się, że Wielka Brytania nie przypomina państwa, które znamy dzisiaj, wielkiego i dumnego. Wtedy była krucha, zniszczona wojnami, rządziło w niej głównie prawo noża.

“Już dawno w głębi serca zdecydowałeś, że tego nie zrobimy Axl, wiem o tym. Ale teraz musisz to dobrze przemyśleć, przed nami jest podróż, w którą musimy się udać i nie możemy dłużej zwlekać.”

Książka Kazuo Ishiguro z pogranicza prawy i fikcji 

W tej opowieści trafimy na iście fantastyczne zdarzenia i postacie. Trzeba otworzyć umysł na to, co prawdziwe, a co już nie. Jednak głównym motywem, na który chciał zwrócić uwagę autor, jest ludzka pamięć. Para wyruszając w tę niezwykle dziwną i niebezpieczną podróż, nie będzie zdawała sobie sprawy, że będzie to także dla nich niezwykle osobisty powrót do wspomnień, o których chcieliby zapomnieć. Autor zada Czytelnikom pytanie, czy o niektórych rzeczach warto zapomnieć, żeby z lżejszym sercem iść przed siebie? Czy niepamięć jest równoznaczna z wyrzeczeniem się własnej przeszłości i teraźniejszości?

Kazuo Ishiguro

Źródło: geektyrant.com

Laureat Nagrody Nobla i podwójny laureat Nagrody Bookera jak zwykle uświadamia Czytelnikowi, że są pytania, na które nie chcemy znać odpowiedzi, ale które musimy zadać. Przeczytajcie tę niezwykłą książkę, książkę o pamięci i tęsknocie, o miłości i wybaczaniu oraz odkryjcie potęgę literatury tegorocznego noblisty i jego niezwykle piękny umysł i serce.

Wszystkie książki, w tym genialne Okruchy dnia tego autora znajdziecie TUTAJ>>>