Ekranizacje i adaptacje

„Nędznicy” Victora Hugo – powstanie nowa, serialowa adaptacja powieści

NędznicyNędznicy Victora Hugo to klasyka literatury światowej, która, jak się okazuje, jest doceniana nie tylko przez literaturoznawców. Otóż, wytwórnia The Weinstein Company wraz z BBC podejmą się stworzenia adaptacji serialowej owej powieści. Firmy mają już na swoim koncie mini serial stworzony wspólnie – Wojna i pokój, który oparty jest na prozie Tołstoja.

Scenariuszem do Nędzników zajmie się, podobnie jak miało to miejsce w poprzedniej produkcji, Andrew Davies, który o najnowszym projekcie wypowiada się następująco:

Większość z nas zna musicalową wersję, która przedstawia jedynie fragmentaryczny zarys historii. Jestem zachwycony, że będę mógł wreszcie oddać sprawiedliwość Victorowi Hugo, przekładając jego arcydzieło na sześciogodzinną produkcję.

Wnioskować można więc, że scenarzysta skupi swoją uwagę na wszystkich pięciu częściach powieści. Taki zabieg z pewnością wyróżniłby produkcję na tle innych, powstałych do tej pory.

Nędznicy to historia z tłem francuskiej rewolucji i wojny napoleońskiej. Bohaterem jest galernik, który na swoim sumieniu ma sporo złego i przez to zmuszony jest uciekać. Los jednak zmusza go do tego, by pod swoją opiekę wziął osieroconą dziewczynkę i jak się okazuje, staje się to początkiem jego drogi do duchowego przeistoczenia. To opowieść, która w niezwykle malowniczy sposób przedstawia całą gamę ludzkich przeżyć.

Należy wspomnieć też, że Nędznicy Victora Hugo są jedną z chętniej adaptowanych powieści na potrzebę filmu. Już na początku ubiegłego wieku stworzono pierwsze ekranowe wersje. Natomiast do 2012 roku stworzono aż 30 nowych wersji, gdzie największą popularnością cieszył się kinowy przebój w reżyserii Toma Hoopera (adaptacja musicalowa, za którą otrzymał Oscara). Również Francja doczekała się mini serialu, złożonego z czterech odcinków.

Najwyraźniej przyszedł teraz czas na Anglię.