Ciekawostki o książkachKsiążka

Nie żyje Henning Mankell, szwedzki twórca kryminałów

Nie żyje Henning Mankell, szwedzki twórca kryminałówŚwiat literatury stracił jednego z czołowych twórców bestsellerowych kryminałów. Szwedzki pisarz, Henning Mankell zmarł 5 października po rocznej walce z nowotworem płuc. Miał 67 lat.

W Szwecji Henning Mankell  ceniony był przede wszystkim za dążenie do autentyzmu i ogromną wrażliwość społeczną, której wyraz dawał w swoich książkach. Jego proza, oprócz świetnie zarysowanej fabuły i charakterystycznych bohaterów, zawierała również wiele wątków dotyczących relacji międzyludzkich i zmian zachodzących w mentalności mieszkańców skandynawskiego kraju. Nie obce mu były tematy związane z problemami terroryzmu, imigrantów, przemocy oraz kultury masowej.

Mankell zasłynął głównie jako twórca kryminałów, m.in. cyklu o policjancie Kurcie Wallanderze. Bohater zjednał sobie przychylność czytelników swoim niejednoznacznym charakterem – był świetnym śledczym, jednak często zdarzało mu się popełniać błędy, popadać w nałogi oraz chorować. Seria ukazywała się od 1991 roku i rozeszła się w ponad 40 milionach egzemplarzy na całym świecie. Na jej podstawie powstały dwa seriale emitowane w brytyjskiej i szwedzkiej telewizji.

Mankell, oprócz kryminałów, pisał również opowiadania, książki dla młodzieży, scenariusze filmowe i sztuki teatralne. Czynnie włączył się także w walkę z AIDS, przede wszystkim w bliskim jego sercu Mozambiku. Ostatnia książka autora, „Grząskie piaski”, ukaże się w Polsce 4 listopada.

Przejdź do księgarni TaniaKsiazka.pl i zapoznaj się z książkami Henninga Mankella >