NKWD, KGB… poznaj Tajemnice walizki generała Sierowa
Ilu z Was słyszało o Iwanie Sierowie? Jeżeli jakoś specjalnie nie interesujecie się historią Polski okresu stalinowskiego, macie prawo nie wiedzieć, kim był. Ale spróbujcie zapytać o generała Sierowa swoich dziadków, a nawet rodziców. Założę się, że część z nich zna to nazwisko. Mało tego, to nazwisko ich przeraża.
Tajemnice walizki generała Sierowa – dzienniki pierwszego szefa KGB
Kim zatem był Iwan Aleksandrowicz Sierow, że nawet dziś wzbudza strach? To generał służb specjalnych ZSRR, pierwszy przewodniczący KGB, szef Głównego Zarządu Wywiadu Sztabu Generalnego ZSRR, protegowany Stalina, przyjaciel Chruszczowa… Funkcje, jakie pełnił w stalinowskich organach wojskowych i wywiadowczych, mogą niewiele Wam mówić…
Spróbuję zatem przedstawić go z drugiej strony. Sierow to zbrodniarz stalinowski, który ponosi współodpowiedzialność za czystkę polskich oficerów w Katyniu. To człowiek, którego wyróżniono najwyższymi sowieckimi orderami za przeprowadzone podczas II wojny światowej deportacje całych narodów na Syberię i do Kazachstanu. Co więcej, to oddelegowany do Polski Sierow walczył z polskim podziemiem, a po 1945 roku nadzorował sowietyzację Polaków. Jego „zasług” było więcej…
A teraz wyobraźcie sobie, że Sierow, jeden z najgorliwszych stalinowskich generałów w tajemnicy prowadził dzienniki. Zapisywał w nich wszystko np. opisy tortur zadawanych więźniom, o przesłuchaniach Polaków z podziemia…
Dzienniki znalezione przypadkiem po 25 latach po śmierci autora
Sierow nie dość, że prowadził dzienniki w ścisłej tajemnicy, to jeszcze ukrył je bardzo skrupulatnie – w walizce, którą zamurował w ścianie garażu. Odnalazła ją jego wnuczka podczas remontu, 25 lat po śmierci generała. Nic dziwnego, że ich opublikowanie w Rosji wywołało burzę w mediach i dyskusje historyków.
Teraz te dzienniki można będzie przeczytać też w Polsce. 23 maja za sprawą Wydawnictwa Rea książka Tajemnice walizki generała Sierowa pojawi się na półkach naszych księgarń. To zredagowane przez Aleksandra Jewsiejewicza Hinsztejna zapiski z lat 1939 – 1963. W 1963 roku Sierow wypadł z łask, wtedy usunięto go ze stanowiska szefa wywiadu wojskowego.
Jaki jest Sierow w swoich dziennikach? Kreuje siebie na człowieka silnej woli i żelaznych zasad moralnych. Do tego przemilcza swój udział w zbrodniach, wtedy pisze czysto wojskowo o wykonanych rozkazach, poświęceniu i walce z wrogiem.
Jestem pewna, że zapiski generała mają wielką wartość historyczną. Z pewnością po tę książkę powinni sięgnąć zwłaszcza ci z Was, którzy interesują się historią, bądź Ci, który o przeszłości chcą dowiedzieć się więcej.
Książkę Tajemnice walizki generała Sierowa znajdziecie w tym miejscu.