Nobel 2017 w dziedzinie literatury
Ishiguro Kazuo

Źródło: parisreview

A więc po raz kolejny, po zeszłorocznej wygranej Boba Dylana, Szwedzka Akademia zaskakuje bukmacherów i cały świat. Nobel 2017 w dziedzinie literatury wędruje do Kazuo Ishiguro, autora zekranizowanej w 2010 roku powieści Nie opuszczaj mnie i książki Okruchy dnia, która otrzymała prestiżową nagrodę Man Booker Prize w 1989. Sprawdźcie, jak akademia uzasadniła tegoroczny wybór.

 

Nobel 2017 w dziedzinie literatury za odkrycie pustki 

Nagroda dla Kazuo Ishiguro, który w powieściach o wielkiej emocjonalnej sile odkrył przepaść w naszym iluzorycznym poczuciu związku ze światem.

Noblista otrzyma również nagrodę pieniężną, w tym roku w wysokości 9 milionów koron szwedzkich, czyli ponad 1 miliona dolarów.

NobelNagroda Nobla jest przyznawana od 1901 roku za osiągnięcia w naukach ścisłych, literaturze i dla ochrony pokoju na świecie.

Wśród wydanych w Polsce powieści pisarza znalazła się jedna z najsłynniejszych powieści autora: Nie opuszczaj mnie oraz Okruchy dnia. Obie książki zostały zekranizowane. W tym ekranizacja Okruchów dnia otrzymała dwa Oscary.

 

 

Nie opuszczaj mnieKsiążka Nie opuszczaj mnie to opowieść o elitarnej, angielskiej szkole z internatem i jej uczniach. Pozornie wydaje się, że życie studentów przebiega w idyllicznej harmonii, prowadzą z pozoru nieróżniące się od innych nastolatków życie, jednak za tym obrazem skrywa się mroczna tajemnica.

Z kolei książka Okruchy dnia, a szczególnie jej ekranizacja z Anthonym Hopkinsem, z pewnością jest bliżej znana Czytelnikom i widzom. Adaptacja filmowa otrzymała osiem nominacji do Oscara, w tym finalnie dwie nagrody. Okruchy dnia to opowieść o życiu angielskiego kamerdynera, Stevensa, który w imię służby u lorda Darlingtona był gotowy poświęcić swoje prywatne szczęście. Jednak odkrywa to dopiero po dokładnej, drobiazgowej analizie własnego życia.

Powiązane: NAJNOWSZA KSIĄŻKA DYLANA SZYBCIEJ, NIŻ PLANOWANO!

Kazuo Ishiguro to brytyjski autor, który urodził się w Japonii, w Nagasaki, 8 listopada 1954. Wyemigrował do Wielkiej Brytanii wraz ze swoim ojcem, który chciał pracować w Narodowym Instytucie Oceanografii. Powieści Ishiguro są zwykle osadzone w kontekście historycznym. Słynie z bardzo drobiazgowego nawiązywania do charakteru, faktów i elementów danej epoki. Jego powieści zostały przetłumaczone na trzydzieści języków.

Książki autora znajdziecie w tym miejscu.