Nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego
Lubicie reportaże? Jeśli tak, na pewno ucieszy Was fakt, że znamy już nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Przed nami finał 13. edycji tego konkursu, w którym wyłania się najlepsze książki reporterskie, podejmujące w minionym roku ważne problemy współczesności. Jakie publikacje z 2021 roku zwróciły szczególną uwagę jury nagrody? Czy są na niej Wasi faworyci?
Nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego
Pierwsza edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego odbyła się w 2010 r., a ustanowiła ją Rada Miasta Stołecznego Warszawy. Jej celem jest uhonorowanie tego wybitnego reportera, dziennikarza, poety i publicysty, który mieszkał w Warszawie przez ponad 60 lat!
Do 13. edycji zastały zgłoszone aż 143 książki. Liczba ta jest rekordowa w historii konkursu. Jury Nagrody pod przewodnictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej spośród nich wybrało 10 tytułów, które następnie przejdą do kolejnego etapu. Finałowa piątka powalczy o laur zwycięstwa. Na wyniki musimy jednak poczekać do maja.
Przed Wami nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego:
- Heidi Blake, Krwawe pozdrowienia z Rosji. Jak Władimir Putin eliminuje swoich przeciwników, z jęz. angielskiego przeł. Hanna Pustuła-Lewicka, Wydawnictwo WAB,
- Bill Buford, Między kibolami, z jęz. angielskiego przeł. Krzysztof Cieślik, Wydawnictwo Cyranka,
- Barbara Demick, Zjadanie Buddy. Życie tybetańskiego miasteczka w cieniu Chin, z jęz. angielskiego przeł. Barbara Gadomska, Wydawnictwo Czarne,
- Małgorzata Gołota, Spinalonga. Wyspa trędowatych, Wydawnictwo Agora,
- Peter Hessler, Pogrzebana. Życie, śmierć i rewolucja w Egipcie, z jęz. angielskiego przeł. Hanna Jankowska, Wydawnictwo Czarne,
- Rafał Hetman, Izbica, Izbica, Wydawnictwo Czarne,
- Ander Izagirre, Potosí. Góra, która zjada ludzi, z jęz. hiszpańskiego przeł. Jerzy Wołk-Łaniewski, Wydawnictwo Filtry,
- Jakub Korus, Surogatki. Historie kobiet, które rodzą „po cichu”, Wydawnictwo Znak,
- Remigiusz Ryziński, Hiacynt. PRL wobec homoseksualistów, Wydawnictwo Czarne,
- Marek Szymaniak, Zapaść. Reportaże z mniejszych miast, Wydawnictwo Czarne.
Przyznajcie, że lista wygląda naprawdę imponująco. Spośród wymienionych książek jury konkursu teraz wybierze 5 tytułów. Otrzymają one kolejne nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i wejdą do wielkiego do finału 13. edycji wydarzenia.
Kiedy poznamy wyniki?
Uroczysta gala, podczas której najlepszy reportaż 2021 roku, odbędzie się 28 maja. Laureat lub laureatka tego zaszczytnego wyróżnienia otrzyma nagrodę główną w wysokości 100 tys. zł. (dodatkowo 20 tys. dla osoby odpowiedzialnej za tłumaczenie). Nagrody pieniężne również otrzymają również pozostali finaliści.
Organizatorem konkursu, a także fundatorem Nagrody jest Miasto Stołeczne Warszawa. Współorganizatorem natomiast – redakcja Gazety Wyborczej. Partnerami Narody są Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego Herodot oraz Książki. Magazyn do czytania.
Wiele fascynujących reportaży znajdziecie pod tym linkiem.
Czytaj także: