Finaliści Nagrody Kapuścińskiego 2022

Lubicie reportaże? Jeśli tak, na pewno ucieszy Was fakt, że znamy już nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Przed nami finał 13. edycji tego konkursu, w którym wyłania się najlepsze książki reporterskie, podejmujące w minionym roku ważne problemy współczesności. Jakie publikacje z 2021 roku zwróciły szczególną uwagę jury nagrody? Czy są na niej Wasi faworyci?

Nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego | Reportaży szukaj na TaniaKsiazka.pl >>

Nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Pierwsza edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego odbyła się w 2010 r., a ustanowiła ją Rada Miasta Stołecznego Warszawy. Jej celem jest uhonorowanie tego wybitnego reportera, dziennikarza, poety i publicysty, który mieszkał w Warszawie przez ponad 60 lat!

Do 13. edycji zastały zgłoszone aż 143 książki. Liczba ta jest rekordowa w historii konkursu. Jury Nagrody pod przewodnictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej spośród nich wybrało 10 tytułów, które następnie przejdą do kolejnego etapu. Finałowa piątka powalczy o laur zwycięstwa. Na wyniki musimy jednak poczekać do maja.

Przed Wami nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego:

Przyznajcie, że lista wygląda naprawdę imponująco. Spośród wymienionych książek jury konkursu teraz wybierze 5 tytułów. Otrzymają one kolejne nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i wejdą do wielkiego do finału 13. edycji wydarzenia.

Kiedy poznamy wyniki?

Uroczysta gala, podczas której najlepszy reportaż 2021 roku, odbędzie się 28 maja. Laureat lub laureatka tego zaszczytnego wyróżnienia otrzyma nagrodę główną w wysokości 100 tys. zł. (dodatkowo 20 tys. dla osoby odpowiedzialnej za tłumaczenie). Nagrody pieniężne również otrzymają również pozostali finaliści.

Organizatorem konkursu, a także fundatorem Nagrody jest Miasto Stołeczne Warszawa. Współorganizatorem natomiast – redakcja Gazety Wyborczej. Partnerami Narody są Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego Herodot oraz Książki. Magazyn do czytania.

Wiele fascynujących reportaży znajdziecie pod tym linkiem.

Czytaj także: