Nora Roberts to pisarka, której z całą pewnością nie trzeba nikomu przedstawiać. Tym razem jednak autorka wielu bestsellerowych powieści wraca do nas w nowej odsłonie, i to dosłownie. Ostatnia, znakomita zresztą, seria znanej amerykańskiej pisarki została wydana pod literackim pseudonimem J. D. Robb. Czym różni się seria Oblicza śmierci od reszty pisarskiego dorobku Roberts i czy, w razie istnienia tych różnic, są one na tyle poważne, aby wydawanie całego cyklu powieściowego pod pseudonimem mogło zostać uznane przez Czytelników za uzasadnione?

Oblicza śmierci – o serii

Powieści składające się na cykl Oblicza śmierci zaliczają się do gatunku, który można nazwać czymś pośrednim pomiędzy literaturą kryminalną a literaturą grozy. Mamy więc tutaj zagadkę, świetnie skonstruowaną intrygę, nastrój grozy oraz, jak zawsze u amerykańskiej pisarki, znakomicie poprowadzoną narrację. Można powiedzieć, że Oblicza śmierci to literatura przede wszystkim dla tych Czytelników, którzy lubią się bać oraz cenią sobie książki, które dosłownie „wciskają w fotel” i nie pozwalają oderwać się od lektury przez wiele godzin.

Już z tego krótkiego opisu widać, że J. D. Robb i Nora Roberts to dwie całkiem odmienne pisarski. Ta druga przyzwyczaiła nas przecież do książek, które gatunkowo zaliczają się raczej do literatury obyczajowej, czasami z elementami sensacji. W porównaniu z tym, J. D. Robb to autorka mroczna, eksplorująca te przestrzenie rzeczywistości oraz ludzkiej wyobraźni, które „standardowi” wielbiciele twórczości Nory Roberts odwiedzają raczej nieczęsto (o ile w ogóle).

Czy oznacza to jednak, że zagorzali wielbiciele powieści Nory Roberts nie zainteresują się swoją ulubioną pisarską w nowej odsłonie? Bynajmniej. Oblicza Śmierci to dla stałych Czytelników Nory Roberts okazja, aby poznać tę niezwykle utalentowaną i, jak się okazuje, wszechstronną autorkę z całkiem nowej strony.

Oblicza śmierci – o autorce

J.D. Robb , czyli inaczej Nora Roberts, a tak naprawdę Eleanor Marie Robertson to bez wątpienia jedna z największych „gwiazd”(wydaje się, że to określenie jest tutaj jak najbardziej na miejscu) współczesnej literatury światowej. Autorka wielu bestsellerowych powieści, spośród których spora część doczekała się ekranizacji, pierwsza pisarka, która została przyjęta do prestiżowej Romance Writers of America Hall of Fame, a także postać, której twórczość stała się inspiracją dla całego pokolenia młodszych pisarzy, Wydana pod pseudonimem seria Oblicza Śmierci to dowód, że warsztat pisarski słynnej Autorki bynajmniej nie zardzewiał, a ona sama wciąż szuka nowych wyzwań.