Recenzje

Oddam ci słońce Jandy Nelson – recenzja książki

Ona – kiedyś odważna, wesoła i przebojowa. On – kiedyś wrażliwy, delikatny i introwertyczny. 3 lata później nie przypominają siebie z czasów „kiedyś”. Zapraszam do lektury recenzji książki „Oddam ci słońce” Jandy Nelson.

Na początku było tak:

(…) siedzimy razem ramię przy ramieniu. To my. To nasza poza. Dwa w jednym. Tak samo wyglądaliśmy na zdjęciu USG u mamy w brzuchu (…)

(…) dlatego potrafimy grać na pianinie tylko na cztery ręce, a nie każde osobno, i dlatego nigdy nie możemy się bawić w papier, nożyce, kamień, bo ani razu przez trzynaście lat nie wybraliśmy różnych rzeczy. Zawsze jest tak samo: dwa kamienie, dwa razy papier, dwie pary nożyczek. Kiedy nie rysuję nas razem, rysuję nas jako półludzi.

Oddam Ci slonce

„Oddam ci słońce” w TaniaKsiazka.pl

Potem coś się zaczęło zmieniać:

Odwracam się. Na jej czole kołyszą się czułki. Zaraz użądli mnie na śmierć.

– N i k t nie jest większym świrem od ciebie.

Teraz wszystko wydaje się nie takie, jakie powinno być. On przestał być niepoprawnym marzycielem i nieśmiałym artystą. Ona zgubiła gdzieś przebojowość i pewność siebie i jest odizolowana, jak niegdyś był jej brat. Przestali się rozumieć, przestali choćby przez chwilę patrzeć w tym samym kierunku.

Czytając słowa Noah sprzed dramatycznych zmian i Jude z czasów trzy lata później, stopniowo znajdziemy rozwiązanie zagadek dotyczących zmian, jakie zaszły.

Książka „Oddam ci słońce” sprawiła, że na kilka dni zniknęłam z rzeczywistego świata, by wraz z Jude i Noah błądzić wśród nieporozumień, niedopowiedzeń i wielkich małych zdarzeń codzienności.

Oddam Ci slonce tyl

Książkę kupisz w TaniaKsiazka.pl

Dałam się porwać tej, w gruncie rzeczy nastoletniej historii mimo tego, że nie jestem nastolatką. Dużo emocji, fantastyczny język, garść zwykło – niezwykłych zdarzeń plus szczypta tego, czego brakuje niesamowicie często: trudnej sztuki komunikacji werbalnej tyczącej się uczuć. Znajdziemy tu dwa spojrzenia na jedną historię, dwie perspektywy, dwie osoby, które minęły się, niczym statki przepływające obok siebie w ciemności.

Autorka poruszyła wiele kwestii ważnych w każdym wieku: szykanowania, próby dogadania się z rówieśnikami i znalezienia swego miejsca w grupie, poszukiwania własnego ja, komunikacji z rodzicami, rodzeństwem i przyjaciółmi. Znakomicie poprowadziła opowieść przełączając dwa głosy – w trakcie lektury nie był potrzebny podpis rozdziału mówiący o tym, z czyjego punktu widzenia będziemy czytać historię, Jandy Nelson stworzyła dwa niezwykłe style przemawiania, dzięki którym od razu było jasne, kto „mówi”.

Świetna książka, którą powinien przeczytać każdy, a także… bardzo dobry pomysł na prezent dla nastolatki. Tym bardziej, że Warner Bros wykupił prawa do ekranizacji „Oddam ci słońce”.

Z podobnych książek polecam również Fangirl Rainbow Rowell – kupisz ją w TaniaKsiazka.pl.

Fangirl Oddam ci slonce

P.S.: Myślę, że ta książka powinna być sprzedawana w pakiecie z „Oddam ci słońce”, ale obawiam się, że będzie to zrozumiałe dopiero po przeczytaniu powieści Jandy Nelson. 🙂

Oddam ci słońce - kup książkę w TaniaKsiazka.pl

Oddam ci słońce – kup książkę w TaniaKsiazka.pl