Ciekawostki o książkach

Oto najpopularniejsze typy książkowej fabuły

41738600149KSAmerykańscy naukowcy z instytutu Laboratorium Obliczeniowego Opowieści, który mieści się przy Uniwersytecie Stanowym Vermontu, przedstawili niedawno zaskakujące i dość interesujące wyniki badań. Odkryli, że niemal każda książka zawiera jeden z sześciu najważniejszych typów fabuły.

Naukowcy za pomocą 1700 najpopularniejszych opowieści, zebranych na stronie Projektu Gutenberg, przeprowadzili analizę sentymentalną. Polega ona na wykorzystaniu faktu, iż słowa mają negatywny lub pozytywny wydźwięk emocjonalny. Dzięki temu mogą stać się one miarą wartości emocjonalnej tekstu oraz pozwalają stwierdzić jak owa wartość zmieniała się w trakcie opisywanej historii. Naukowcy przeanalizowali więc ciągi słów i przy pomocy techniki wykorzystywania danych określili 6 „łuków emocjonalnych”, które najczęściej występowały w prozie. Te analizy doprowadziły do następujących wniosków: można wyróżnić sześć podstawowych trajektorii, które stanowią budulec większości złożonej narracji.

Poniżej przedstawiamy typy fabuły wyodrębnione przez naukowców:
  1. Spadek – wzrost – spadek (Król Edyp).
  2. Wzrost – spadek (większość mitów greckich, np. o Ikarze, także losy większości czarnych charakterów).
  3. Spadek – wzrost (większość historii superbohaterskich).
  4. Ciągły spadek (np. Romeo i Julia).
  5. Ciągły wzrost (historie typu „od pucybuta do milionera”).
  6. Wzrost – spadek – wzrost (np. Kopciuszek, Opowieść wigilijna).

Dodatkowo naukowcy ustalili, że do najpopularniejszych typów należy 1 oraz 2, a także narracje, układające się w sekwencje podstawowych łuków, złożone szczególnie z dwóch sekwencji typu 4 i 6, po których dochodzi do tragedii.