Pamiętniki Alana Rickmana

Alan Rickman to brytyjski aktor, który w 2016 roku zmarł z powodu raka trzustki. Fani pogrążyli się w rozpaczy, a świat kina bezpowrotnie stracił jedną z wybitniejszych postaci. Odbiorcy mogli podziwiać kunszt Rickmana m.in. w produkcji Harry Potter, gdzie wcielił się w Severusa Snape’a. Ponadto aktor wystąpił także w Pachnidle, Szklanej pułapce, czy To właśnie miłość. Jak się okazało, przez wiele lat prowadził on zapiski z życia. Teraz pamiętniki Alana Rickmana ujrzą światło dzienne, co z pewnością jest dobrą wiadomością dla wszystkich fanów aktora.

Pamiętniki Alana Rickmana

Pamiętniki Alana Rickmana – kiedy się spodziewać?

Światowa premiera przewidywana jest na jesień 2022 roku, dystrybucją zaś zajmie się wydawnictwo Canongate. Oto jak wdowa po aktorze, Rima Horton, mówi o tym przedsięwzięciu:

Jestem szczęśliwa, że Canongate opublikuje wspomnienia Alana. Te pamiętniki pokazują światu nie tylko aktora, ale przede wszystkim prawdziwego Alana, jego poczucie humoru, wyraziste spostrzeżenia, jego kunszt i oddanie sztuce.

Czego mogą spodziewać się czytelnicy? Jak zapowiada wydawca, pamiętniki te są pełne celnych obserwacji i ploteczek ze świata filmu. Nie zabraknie w nich również dowcipu i szczerych opinii, jakby pisanych wprost do najlepszego przyjaciela. Warto tutaj wspomnieć, że autor zaczął prowadzić dzienniki już w połowie lat 90. XX wieku, kiedy to jego aktorska kariera nabierała właśnie tempa.

Z pewnością można pokusić się tu o przemyślenia, czy tak prywatne zapiski powinny w ogóle ujrzeć światło dzienne. W tym przypadku jednak Rickman już od początku planował, by pewnego dnia wydać je w postaci książki. Wspomnienia spisywał aż do śmierci w 2016 roku. Alan Taylor, który zajmie się opracowaniem książki, mówi o niej tak:

Wspomnienia Rickmana są anegdotyczne, niedyskretne, dowcipne, nieco plotkarskie, ale całkowicie szczere. Czyta się je błyskawicznie, oferują niepowtarzalny wgląd w codzienne życie wybitnego aktora, który był kochany równie mocno w Stanach Zjednoczonych, jak w Wielkiej Brytanii.

Na tę chwilę nie wiadomo, czy pamiętniki Alana Rickmana pojawią się w Polsce. Biorąc jednak pod uwagę popularność aktora, można spodziewać się, że któraś oficyna zainteresuje się książką. Dajcie znać, czy bylibyście zainteresowani tym wydaniem.

Tymczasem, jeśli poszukujecie książek z w podobnym klimacie, zerknijcie tutaj.