FantastykaPolecamyRecenzje

Piękno i bestie. Niebezpieczne baśnie – recenzja

Piękno i bestie

Piękno i bestie. Niebezpieczne baśnie to zbiór dwunastu opowieści, które, wydaje nam się, że znamy bardzo dobrze. Soman Chainani, autor bestsellerowej serii Akademia Dobra i Zła, spisał je na nowo. Tak oto mamy tu na przykład historię Kopciuszka, Małej Syrenki, Sinobrodego, Śnieżki oraz Jasia i Małgosi. Aczkolwiek różnią się one znacząco od tych znanych nam z dzieciństwa. Sami się przekonajcie.

Nasi bohaterowie często stawiają się przeciwko światu i obowiązującym zasadom. Śnieżka w dalszym ciągu jest najpiękniejsza na świecie, aczkolwiek jej lico wcale nie jest śnieżnobiałe. Czerwony Kapturek ratuje dziewczyny przed żądnymi krwi wilkami. Piękna walczy jak bestia. Koniec ze słabymi księżniczkami, które bez silnych i mężnych rycerzy siedzą i płaczą. Świat się zmienia, a razem z nim baśnie, które ukazują współczesne problemy, troski, a także mrok i zwątpienia. Bo zło ciągle istnieje, chociaż zmienia swe oblicze. Jedno jest niezmienne – dobro zwycięża.

Recenzja książki Piękno i bestie

Zaskoczyła mnie ta książka. Owszem, jak to często bywa, jedne baśnie bardziej przypadły mi do gustu, inne mniej. Ale z pewnością są bardzo uniwersalne, pełne morałów. Mnogość historii sprawia, że każdy Czytelnik znajdzie tu coś dla siebie.

Pod przykrywką z pozoru znanych ( i rozpowszechnionych w popkulturze w mniej lub bardziej udany sposób) baśni i klasycznych motywów znajdziemy wiele trudnych tematów, jak homoseksualizm, seksizm, rasizm, wykluczenie. Bardzo podobał mi się ten lekko mroczny, magiczny wydźwięk tych opowieści. Dodatkowym atutem książki są przepiękne ilustracje.

Uwaga – to nie jest zbiór baśni dla dzieci. To książka, która kierowana jest do dorosłych, Być może po to, żebyśmy na nowo rozpalili w sobie uważność, dostrzegli to, co nam umyka. I zapamiętali, że nie musimy czekać na księcia, który sprawi, że będziemy żyć długo i szczęśliwie. Bierzmy sprawy w swoje ręce!

Z pewnością starsi miłośnicy baśni będą zachwyceni tym wydaniem, więc jeśli do nich należycie, to koniecznie sięgnijcie po ten tytuł!

Książkę Piękno i bestie znajdziecie tutaj.

Moja ocena
  • 8/10
    Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 8/10
  • 8/10
    Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 8/10
  • 7/10
    Czy książka nadaje się na prezent? - 7/10
7.7/10

Fragment recenzji

Piękno i bestie. Niebezpieczne baśnie to zbiór dwunastu opowieści, które, wydaje nam się, że znamy. Soman Chainani, autor bestsellerowej serii Akademii Dobra i Zła, spisał je na nowo. Tak oto mamy tu historię Kopciuszka, Sinobrodego, Śnieżki oraz Jasia i Małgosi. Aczkolwiek różnią się one znacząco od tych znanych nam z dzieciństwa. Sami się przekonajcie.