Pierwsze wydanie „Alicji w Krainie Czarów” na nowojorskiej aukcji
Istnieje egzemplarz znanego utworu, który może stać się jedną z najdroższych książek na świecie. Ciekawostka ta związana jest z pierwszym wydaniem książki Alicja w Krainie Czarów, na dodatek wydaniem, które miało zostać zniszczone.
Wszystko zaczęło się w czerwcu 1865 roku, kiedy to za sprawą wydawnictwa Macmillan & Co wydrukowanych zostało 2 tys. egzemplarzy dzieła Lewisa Carrolla. Pisarz otrzymał i rozdał 50 egzemplarzy. Po pewnym czasie zgłosił się do niego jednak autor grafik, John Tenniel. Jak się okazało, był on niezadowolony z jakości wydrukowanych rysunków i zażądał ponownego wydruku książki. Lewis Carroll zgodził się na tę zaskakującą i kosztowną prośbę. Tymczasem gotowe egzemplarze miały trafić na przemiał, ale jak zaraz się przekonacie, autorowi nie udało się odzyskać wszystkich rozdanych książek.
Otóż egzemplarz pierwszego wydania Alicji w Krainie Czarów zostanie zlicytowany 16 czerwca w domu aukcyjnym Christie’s. W jaki sposób egzemplarz ten przetrwał i trafił do Nowego Jorku? Jedną z wydrukowanych książek w 1865 roku otrzymał współpracownik Lewisa Carrolla z kolegium Christ Church w Oksfordzie. Z kolei ten przekazał ją swojej córce Alexandrze. Kolejnym jej posiadaczem stała się biblioteka Pforzheimera, która nabyła ją w 1925 roku na aukcji wystawionej przez samą Alexandrę Kitchin. Przez lata znajdowała się w zbiorach prywatnych właścicieli, aby ostatecznie trafić w ręce Jona Lindsetha.
Szacuje się, że pierwsze wydanie Alicji w Krainie Czarów, może osiągnąć cenę od 2 do 3 milionów dolarów. Dlaczego eksperci tak wysoko wycenili ten egzemplarz? Okazało się bowiem, że prawie po 150 latach znajduje się on nadal w bardzo dobrym stanie, z zachowaną oryginalną oprawą. Dodatkowo na jego cenę ma wpływ ekskluzywność dzieła, ponieważ szacuje się, że na świecie pozostały zaledwie 23 takie kopie.