Pionierki internetu – książka o kobietach w technologii
Wiele dyscyplin naukowych zostało zdominowanych przez narrację o świecie męskich dokonać. Co jednak, jeśli za sukcesem mężczyzn stoi jednak tak zwana płeć piękna? Jeśli chcesz przekonać się jak kobiety wpisały się w historię technologii, poznaj książkę Pionierki internetu!
Miejsce kobiety jest… w sektorze IT
Niejednokrotnie w swoim życiu miałam okazję rozmawiać z kimś na temat tego, czy kobiety rzeczywiście bardziej nadają się do nauk humanistycznych lub społecznych, niż do ścisłych. Dysproporcja płciowa między studentami politechnik, a uniwersytetów jest widoczna gołym okiem. W związku z tym powstały różnorodne akcje mające na celu podwyższyć udział kobiet w naukach ścisłych, jak chociażby kampania Dziewczyny na Politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych!
Różnica płciowa jest widoczna jest również na rynku pracy pracy. Czy znacie bowiem kogoś, kto jako mężczyzna jest przedszkolanką? Albo macie wśród swoich znajomych znacie studentkę mechatroniki? Niemniej jednak czy rzeczywiście różnica ta wynika z możliwości intelektualnych lub różnic w strukturze mózgu między mężczyzną i kobietą? Czy jednak jest ona wynikiem socjalizacji i oczekiwań przyjęcia patriarchalnego układu sił?
Jeśli nie wierzycie w to, że kobiety miały, mają i będą mieć ogromny wpływ na rozwój nauk ścisłych – sięgnijcie po książkę Pionierki internetu. Poznajcie naukowczynie, które położyły podwaliny pod współczesny świat cyfrowych technologii.
Pionierki internetu, czyli historia przemilczana
Myśląc o wybitnych osobistościach, które zasłynęły się w naukowych dziedzinach pozahumanistycznych, zapewne na myśl przychodzi nam Maria Skłodowska-Curie. Ale kto poza nią?
To, że nauka milczała o kobietach przez setki lat, nie podlega jakimkolwiek wątpliwościom. Świat, w którym kobietom nie wypadało parać się czymś więcej niż opieką ogniska domowego, nie sprzyjał wykształcaniu kobiecych naukowców. Ograniczenie dostępu do edukacji, presja społeczna dotycząca zamążpójścia oraz spłodzenia i wychowania potomstwa, brak miejsc pracy otwartych na żeńską część społeczeństwa…
Niemniej jednak nie powstrzymało to głodnych wiedzy kobiet poprzednich pokoleń, które odważnie sięgały po więcej. Jeśli spytałabym Was o nazwiska związane ze światem technologii informatycznej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że postać angielskiej matematyczki Ady Lovelace. Ale czy poza pierwszą programistką bylibyście w stanie podać kogoś więcej?
Fascynująca historia technologii
Pionierki internetu to książka, z której dowiesz się, jak duży wkład w rozwój technologii oraz środowiska IT miała żeńska część naukowej społeczności. Tytuł stanowi zbiór esejów na temat poszczególnych aspektów cybernetycznych osiągnięć.
To nie tylko pean na część pomijanej części naukowego świata, ale również fascynująca podróż do początków technologicznej rewolucji. Nie będzie więc zaskoczeniem, że jako entuzjastka tematu, nie tylko z chęcią zanurzyłam się w lekturze, ale również pełna fascynacji ją Wam polecam 🙂
Książka jest wyśmienita nie tylko ze względu na ciekawy temat, którego dotyka. To również niezwykła merytoryka charakteryzująca książki Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ponadto tytuł charakteryzuje również wyśmienity warsztat językowy, który pozwala nam wciągnąć się w lekturę już od pierwszych zdań. Werdykt? Sięgaj po nią bez wahania!
Chciałbyś poznać Pionierki internetu? Spotkasz je tutaj.
Ania ocenia:
-
10/10
-
10/10
-
10/10
-
10/10
Fragment recenzji
Pionierki internetu to książka, z której dowiesz się, jak duży wkład w rozwój technologii oraz środowiska IT miała żeńska część naukowej społeczności. Tytuł stanowi zbiór esejów na temat poszczególnych aspektów cybernetycznych osiągnięć.
To nie tylko pean na część pomijanej części naukowego świata, ale również fascynująca podróż do początków technologicznej rewolucji.