ArtykułyPodręczniki

Podręczniki szkolne na rok 2014/2015 – cenne wskazówki

Podręczniki szkolne na rok 2014/2015 - cenne wskazówki

Zakup podręczników szkolnych wiąże się z wieloma pytaniami i przeszkodami, z którymi rodzic musi się zmierzyć. Zważając na mnogość podmiotów oferujących podręczniki i wiele dostępnych wydań, czasami nie mamy pewności, gdzie najlepiej i najtaniej je nabyć i czy podręczniki, które odnaleźliśmy są na pewno zgodne z podstawą programową i ze spisem, udostępnionym przez daną szkołę.

W celu ułatwienia decyzji zakupowej i wyeliminowania wszystkich wątpliwości odnośnie zakupu podręczników, zamieszczamy kilka informacji i wskazówek przygotowanych specjalnie na sezon podręcznikowy.

Co warto wiedzieć?

1. Darmowy podręcznik.

W tym roku podręcznik dla uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej będzie bezpłatny. Darmowy podręcznik przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej nosi nazwę “Nasz elementarz”.

2. Podręcznik do nauki języka obcego dla ucznia kl. 1 SP.

Szkoła otrzyma dotację w wysokości 75 zł na każdego ucznia pierwszej klasy szkoły podstawowej ma wszystkie ćwiczenia i podręcznik lub materiał edukacyjny do nauki obowiązkowego języka obcego.

3. Kolejne darmowe podręczniki w następnych latach.

W następnych latach darmowe podręczniki i system dotacji obejmą kolejne klasy, jednak w tym roku za książki dla starszych uczniów trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni.

4. “Wyprawka szkolna” dla rodzin o dochodach poniżej 539 zł netto nawet do 770 zł na podręczniki.

Rządowy program “Wyprawka szkolna” – rodziny o dochodach nieprzekraczających 539 zł netto na jedną osobę oraz dzieci z niektórymi niepełnosprawnościami mają prawo do dofinansowania. Można uzyskać kwotę od 175 do 770 złotych.

Jak otrzymać dofinansowanie?

Podręczniki kupują rodzice. Zachowaj dowód zakupu, będzie on potrzebny w trakcie składania wniosku. Termin składania wniosków ustala odpowiednio wójt, burmistrz lub prezydent miasta, właściwy ze względu na siedzibę szkoły.

Wszyscy rodzice, którzy złożą wnioski o dofinansowanie muszą otrzymać pieniądze do 17 listopada 2014 r. Wnioski o przyznanie pomocy dostępne są na stronach internetowych samorządów gminnych. Więcej informacji o dofinansowaniu znajdziesz na stronie MEN.

5. Udany zakup = sprawdzona księgarnia.

Jeśli zdecydujesz się na złożenie zamówienia w sklepie internetowym, zasięgnij opinii o firmie w sieci – upewnij się, czy sklep realizuje zamówienia na czas i czy jakość oraz proponowane produkty spełniają wymagania innych klientów.

Warto wiedzieć, iż księgarnie internetowe od pewnego pułapu cenowego zamówienia proponują darmową wysyłkę. Niektóre z nich oferują również darmowy odbiór zamówienia w specjalnych punktach odbioru.

Dodatkowo w wybranych księgarniach internetowych jest możliwość wyszukania podręcznika po numerze dopuszczenia MEN. Szukając po numerze dopuszczenia masz 100% pewności, iż podręcznik będzie odpowiedni.

6. Zakupy przez Internet z 10-dniowym prawem zwrotu.

Przy zamówieniu podręcznika w księgarni internetowej, zawierana jest umowa na odległość. Z takiej transakcji można się wycofać w ciągu dziesięciu dni od odebrania towaru. Jeśli chcemy to zrobić, wystarczy wysłać pocztą oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość (w ciągu 10 dni) i zwrócić sprzedawcy podręcznik (w ciągu 14 dni).

7. Zakup w księgarni stacjonarnej bez prawa zwrotu.

Księgarnia stacjonarna nie ma obowiązku przyjmować zwrotu pełnowartościowego podręcznika, który okazał się nieodpowiedni. Dlatego najlepiej przed zakupem skonsultować listę obowiązkowych książek z nauczycielem. Zwrot lub wymiana zależy tylko od dobrej woli księgarza. Przed zawarciem transakcji lepiej zapytać sprzedawcę, czy w określonym terminie będzie można książkę zwrócić lub wymienić.

8. Wadliwy podręcznik można reklamować nawet po 2 latach od zakupu.

Jeśli trafił Ci się wadliwy podręcznik (np. posklejane strony, nieczytelna czcionka, brak niektórych stron), możesz go reklamować. Dotyczy to książek nowych i używanych. Zdefektowaną książkę można reklamować w ciągu 2 lat od zakupu. W przypadku książki używanej sprzedawca może skrócić okres reklamacji do roku.

W ramach reklamacji możesz domagać się wymiany towaru na nowy. Jeśli jest to niemożliwe, możesz żądać obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy kupna-sprzedaży.

Reklamacja uwzględniana jest wyłącznie z dowodem zakupu.

9. Pakiet czy pojedyncze części?

Wbrew Twojej woli sprzedawca nie może wymusić zakupu podręcznika wraz z innym podręcznikiem lub dodatkowymi materiałami dydaktycznymi.

10. Wyceny podręczników.

Ze względu na to, iż podręczniki są dostępne w wielu marketach, księgarniach stacjonarnych i internetowych, ceny podręczników w zależności od punktu sprzedaży mogą być bardzo różne.  W sklepach internetowych zazwyczaj jest najtaniej, lecz warto przed zakupem zrobić rozeznanie w punktach stacjonarnych. Jeśli chodzi o księgarnie internetowe, warto wysłać maila do kilku z nich z prośbą o wycenę podręczników.

11. Zakupy przez Internet możliwe również na raty.

Księgarnie, które współpracują z systemem płatności internetowych Przelewy24.pl bądź bezpośrednio z Alior Bankiem S.A., mają w asortymencie możliwość dokonania zakupów na raty. Warunkiem rozłożenia płatności na raty jest złożenie zamówienia o wartości min. 300 zł. W trakcie składania zamówienia, należy wybrać szybkie płatności online i kartą, a następnie z listy banków wybrać “Alior – Raty” i uzupełnić wniosek o pożyczę gotówkową udzielaną przez Alior Bank S.A.. Wypełnienie wniosku wymaga podania danych z dowodu tożsamości i powinno zająć maksymalnie kilka minut, a pozwoli domowemu budżetowi delikatniej znieść obciążenie zakupami podręcznikowymi.

Sprawdź podręczniki w sprawdzonej księgarni TaniaKsiazka.pl >>

Źródła wiedzy: MEN, UOKiK