Maciej Płaza laureatem Angelusa 2018
Półfinaliści Nagrody Angelusa 2017 - ANGELUS

http://angelus.com.pl/

Półfinaliści Nagrody Angelusa 2017 to bez wątpienia szczęśliwcy. Oczywiście można powiedzieć, że od półfinału do finału jeszcze daleka droga. Ale sam fakt nominacji w świecie literatury jest odbierany za niezwykłe wyróżnienie. Także wszyscy, którzy znaleźli się w tym etapie, powinni być zadowoleni. Warto tutaj wspomnieć, że Angelus to Nagroda Literacka Europy Środkowej, której fundatorem jest miasto Wrocław. Przyznawana jest co roku za najlepszą książkę prozatorską w języku polskim lub tłumaczoną na język polski, opublikowaną w roku poprzedzającym nominacje. Jej wyjątkowość polega na tym, że przyznawana jest wyłącznie twórcom pochodzącym z Europy Środkowej. Głównym zamierzeniem jest promocja książek, których autorzy poruszają tematy istotne dla współczesności i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.

Półfinaliści Nagrody Angelusa 2017 – lista nominowanych

Poniżej prezentujemy Wam listę szczęśliwców, których jury zakwalifikowało do półfinału.

 1. Ivan Binar – Siedem rozdziałów z życia Václava Netušila albo rowerem dookoła świata.
 2. Jelena Czyżowa – Grzybnia.
 3. Filip Florian – Dni króla.
 4. Wasilij Gołowanow – Wyspa, czyli usprawiedliwienie bezsensownych podróży.
 5. Monika Kompaniková – Piąta łódź.
 6. Andrij Lubka – Karbid.
 7. Matthias Nawrat – Wszystkie śmierci dziadka Jurka.
 8. Stanisław Aleksander Nowak – Galicyanie.
 9. Oleg Pawłow – Opowieści z ostatnich dni.
 10. Ralf Rothmann – Umrzeć na wiosnę.
 11. Faruk Šehić – Książka o Unie.
 12. Szabłowski Witold – Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia.
 13. Monika Sznajderman – Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna.
 14. Andrea Tompa – Dom kata.

W skład jury, które zadecydowało o nominacjach, wchodzą: Mykoła Riabczuk (przewodniczący komisji), Marcin Cieński, Irek Grin, Krzysztof Koehler, Małgorzata Szpakowska, Piotr Śliwiński oraz Maciej Urbanowski. Spośród przedstawionych wyżej kandydatów, do finału dostanie się siedem nazwisk. Odbiorcy będą mieli okazję dowiedzieć się kto to taki już na początku września. Natomiast nazwisko zwycięzcy Nagrody Angelusa 2017 poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się w październiku.

Jeśli czytaliście którąś z powyższych książek, koniecznie podzielcie się swoimi opiniami na jej temat. A może właśnie te nominacje stały się inspiracją do sięgnięcia po jakąś powieść?