Połówka żółtego słońca Chimamandy Ngozi Adichie książką 25-lecia Women’s Prize for Fiction
Od 1996 roku w Wielkiej Brytanii przyznawane są wyjątkowe nagrody Women’s Prize for Fiction. To jedno z najbardziej prestiżowych brytyjskich wyróżnień, jakie może otrzymać kobieta – pisarka, za powieść anglojęzyczną z ostatniego roku. Bez względu na obywatelstwo. Oprócz wyrazów uznania świata literackiego lauretka otrzymuje 30 000 £ oraz Bessie – statuetkę wykonaną z brązu przez artystkę Grizel Nivel. W tym roku specjalną wersję figurki – srebrną Bessie przyznano Chimamandzie Ngozi Adichie za powieść Połówka żółtego słońca. Kapituła uznała ją za najlepszą książkę w 25-letniej historii nagrody Women’s Prize for Fiction!
Połówka żółtego słońca książką 25-lecia Women’s Prize for Fiction
Urodzona w Nigerii pisarka Chimamanda Ngozi Adichie może być z siebie naprawdę dumna. Jej powieść z 2007 roku, Połówka żółtego słońca, uznano za najlepszą lekturę spośród wszystkich uhonorowanych nagrodą Women’s Prize for Fiction na przestrzeni lat, od samego początku jej istnienia. W roku 1996 inauguracyjne wyróżnienie przypadło Helen Dunmore za powieść A Spell of Winter. Przez 25 lat na liście laureatek pojawiały się naprawdę znamienite nazwiska i głośne powieści. Chimamanda Ngozi Adichie w głosowaniu czytelników wyprzedziła w wyścigu o laur tej najlepszej m.in. Maggie O’Farrell, Zadie Smith, Ann Patchett, Naomi Alderman czy Ali Smith. W głosowaniu wzięło udział aż 8,5 tysiąca osób. Każda z nich w ramach kampanii The Reading Woman, promującej wszystkie książki z okazji 25-lecia, przez Internet mogła zapoznać się ze specjalnymi materiałami i wywiadami z autorkami dzieł.
Angielska pisarka, laureatka konkursu British Book Awards za powieść Labirynt — Kate Mosse, pełniąca funkcję dyrektora nagrody, podczas ogłaszania werdyktu powiedziała:
Naszym celem zawsze była promocja i celebracja przyszłej klasyki oraz budowanie biblioteki wyjątkowej, różnorodnej, wybitnej międzynarodowej literatury pięknej napisanej przez kobiety.
Ciekawostką związaną z historią nagrody jest fakt, że w 1992 roku wśród pisarzy nominowanych do The Man Booker Prize for Fiction zabrakło kobiet. Lista zauważonych twórców kompletnie nie oddawała ówczesnych realiów rynku wydawniczego. To kobiety publikowały znacznie więcej niż mężczyźni! Dlatego brak choćby jednej pisarki na liście pretendentów do tak ważnego wyróżnienia zbulwersowało damską część świata literatury. Ten fakt stał się inspiracją do stworzenia wyróżnienia dedykowanego jedynie kobietom. I tak już od 25 lat docenia się anglojęzyczne pisarki, w tym po raz drugi Chimamandę Ngozi Adichie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Połówka żółtego słońca Chimamanda Ngozi Adichie
O czym jest książka, która zaskarbiła sobie tak wielkie zainteresowanie? Tłem powieści Połówka żółtego słońca jest trudna historia jednej z afrykańskich mniejszości etnicznych Igbo. Adichie przenosi nas w lata 60. XX wieku, kiedy po założeniu przez ten lud własnego państwa, wybucha wojna domowa. Pisarka ukazuje krzyżujące się ze sobą losy kilku różnych osób, których życie zamieniło się w piekło. Dzięki temu poznajemy z bliska realia życia w świecie ogarniętym walką i koszmar ludzi, postawionych w obliczu okrucieństwa wojny. Przeyatrujemy się służącemu imieniem Ugwu, radykalnemu Anglikowi Richardowi i pięknej zakochanej Olannie, którzy starają się przetrwać ten czas wypełniony okrucieństwem i cierpieniem. Bohaterowie mierzą się z przeciwnościami losu i wieloma konfliktami na płaszczyźnie klasowej, religijnej i rasowej. Zaintrygowany? Nagrodzoną książkę Połówka żółtego słońca możesz zamówić w tym miejscu.
Warto również sięgnąć po inne książki autorstwa Chimamandy Ngozi Adichie:
- Wszyscy powinniśmy być feministami
- Amerykaana
- Kochana Ijeawele albo manifest feministyczny w piętnastu wskazówkach
Powiązane artykuły: