Polska: gdzie pojechać jesienią? Książkowe podpowiedzi

Chciałam napisać, że lato powoli ma się ku końcowi. Jednak w tym roku lato urwało się tak samo nagle, jak się zaczęło, a wrzesień przywitał nas październikową aurą. Wychodzę z założenia, że pogoda nigdy nie powinna nam przeszkadzać w obcowaniu z naturą i w turystyce. Jesienią warto wybrać się w podróż po Polsce. Bliżej, dalej, wszędzie jest pięknie. Do tego nad morzem unikniemy wakacyjnych tłumów. 😉 Jeżeli zastanawiacie się, gdzie pojechać jesienią, mam dla Was kilka podpowiedzi.

Polska: gdzie pojechać jesienią? Inspiracje z książek

  1. Przyrodyjki Marcina Kostrzyńskiego
  2. Saga Puszczy Białowieskiej Simony Kossak
  3. Międzyziemie albo Suwalszczyzna Macieja Ambrosiewicza, ze zdjęciami Andrzeja Sidora
  4. Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Nocny pociąg Macieja Kozłowskiego, Kazimierza Nóżki i Marcina Scelina
  5. Poczuj PL. Podróże po Polsce w poszukiwaniu wrażeń Marzeny Filipczak
  6. Seria: Ucieczki z miasta — wypady na krócej i dłużej


Przyrodyjki Marcina Kostrzyńskiego - Polska, gdzie pojechać jesienią?

Przyrodyjki Marcina Kostrzyńskiego — na tropie przyrody

To książka-pamiętnik z podróży, która daje inspirującego kopa. Zachęca, żeby wyjść z domu, przyjrzeć się przyrodzie, wypatrywać zwierząt. Żeby otworzyć się na naturę, wcale nie musimy być specjalistami, przyrodnikami, jak Kostrzyński.

Szukanie żubrów w Puszczy Białowieskiej, wypatrywanie ptaków zbierających się do odlotu na zimę na rozlewiskach Biebrzy czy wyprawa w góry, tropem zwierząt

Marcin Kostrzyński pisze o przyrodzie i swoich przygodach związanych z obserwowaniem zwierząt w tak ciekawy sposób, że podczas czytania, czujemy się tak, jakbyśmy odwiedzali te wszystkie miejsca razem z przyrodnikiem.  Jeżeli nie wiecie, jakie zakamarki Polski odwiedzić jesienią i interesują Was miejsca blisko natury, to w Przyrodyjkach znajdziecie wiele inspiracji.

Tę książkę śmiało można czytać razem z dzieckiem. Mój pięciolatek uwielbia Przyrodyjki. A znajdziecie je w tym miejscu.


Saga Puszczy Białowieskiej Simony Kossak

Saga Puszczy Białowieskiej Simony Kossak — bo Puszcza jesienią jest magiczna

Czasami potrzebuję oderwać się od codzienności i wszystkimi zmysłami poczuć naturę. Poczuć się malutka wobec jej ogromu i majestatu. Wtedy mam wrażenie, że codzienne problemy i bolączki też są maleńkie.

Rykowisko w Białowieży — wsłuchiwanie się w nocne odgłosy Puszczy, która na przełomie września i października zmienia się w leśną operę z jeleniami w roli śpiewaków, jest niezapomnianym przeżyciem. Puszcza jest magiczna, jeżeli mi nie wierzycie, to uwierzcie Simonie Kossak 😉

Jej Saga Puszczy Białowieskiej to opowieść o tym regionie od czasów prehistorycznych do współczesności.

Puszcza nigdy nie była i nigdy nie będzie stara. Ona, nieporuszona w swym ponadczasowym majestacie, trwa w opływających ją tysiącleciach wciąż tak samo żywotna. W sobie właściwym rytmie rodzą się, dojrzewają, starzeją się i zamieniają w proch kolejne generacje drzew i jednoroczne zioła. Jesienne wichury, letnie burze, zimowe okiście w mgnieniu oka zamieniają całe jej połacie w spiętrzone rumowiska połamanych pni i konarów. Z upływem czasu rany zabliźniają się i pokrywają zielenią nowo narodzonego życia

Książkę Simony Kossak o Puszczy Białowieskiej możecie znaleźć w tym miejscu.


Międzyziemie albo Suwalszczyzna

Międzyziemie albo Suwalszczyzna Macieja Ambrosiewicza, ze zdjęciami Andrzeja Sidora

Suwalszczyzna jest piękna! Lasy, jeziora, wzgórza… To nie tylko przyroda, ale też region bardzo ciekawy historycznie i wielokulturowy. Maciej Ambrosiewicz w swojej książce zaprasza na spacer w czasie i przestrzeni. Ta książka z pięknymi fotografiami to tropienie historii krainy niegdyś zamieszkiwanej przez nie tylko Polaków, ale też Jaćwingów, Litwinów, Żydów, Niemców i Rosjan.

Tę książkę o Suwalszczyźnie możecie znaleźć w tym miejscu.


Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Nocny pociąg

Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Nocny pociąg Macieja Kozłowskiego, Kazimierza Nóżki i Marcina Scelina

Z północy kraju skierujmy się na południe, konkretniej w piękne, zwłaszcza jesienią, Bieszczady. Nocny pociąg to już trzecia książka Nóżki, Sceliny i Kozłowskiego o Bieszczadach. Razem z nimi, jako czytelnik, masz szansę zanurzyć się w unikalny bieszczadzki mikroklimat i spojrzeć w nocne niebo rozesłane nad górami.

Książkę Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Nocny pociąg możecie znaleźć w tym miejscu.


Poczuj PL - gdzie pojechać w Polskę jesienią?

Poczuj PL. Podróże po Polsce w poszukiwaniu wrażeń Marzeny Filipczak

Podróżniczka Marzena Filipczak w swojej książce pokazuje, że w Polsce jest mnóstwo miejsc do odkrycia. Dlatego ma propozycje zarówno dla tych, którzy stawiają na aktywny wypoczynek, jak i dla tych, którzy poszukują spokoju, chwili wytchnienia i błogiego lenistwa.

Książkę Marzeny Filpczak możecie znaleźć w tym miejscu.


Seria Ucieczki z miasta - Warszawa

Seria: Ucieczki z miasta — wypady na krócej i dłużej

Jeżeli szukacie miejsc, gdzie można się wybrać na jednodniową wycieczkę lub na weekend, to zwróćcie uwagę na serię Ucieczki z miasta. W jej ramach do tej pory ukazała się siedem przewodników poświęconych okolicom większych miast i aglomeracji. Warszawa, Kraków, Trójmiasto, Dolny Śląsk… To propozycje nie tylko dla ich mieszkańców, ale też dla osób, które przygotowują się do podróży właśnie w te rejony.

Tutaj możesz sprawdzić, jakie przewodniki ukazały się w serii Ucieczki z miasta.

Polska: gdzie pojechać jesienią? Książkowe podpowiedzi

Sprawdź też: