Popularność audiobooków rośnie. Słuchamy coraz więcej!
O tym, że pandemia powywracała do góry nogami rzeczywistość wokół nas, chyba każdy miał okazję mniej lub bardziej boleśnie przekonać się na własnej skórze. Zmiany dotyczą także wyborów czytelników i, co za tym idzie, rynku księgarskiego. Popularność audiobooków rośnie w zawrotnym tempie – czy „dogonią” swoje papierowe pierwowzory?
Wygoda i nowe możliwości
Dlaczego czytelnicy coraz chętniej sięgają po audiobooki? Powodów jest wiele.
Jednym z najważniejszych jest zapewne wygoda. Audiobooka można słuchać w dowolnym miejscu oraz w ruchu, czy to jadąc do pracy dowolnym środkiem transportu, czy uprawiając sport. Książki audio pozwalają także jeszcze lepiej wykorzystać czas: gotowanie i sprzątanie staje się o wiele przyjemniejsze, gdy w przetrwaniu rutyny codziennych obowiązków pomaga nam ciekawa historia lub przydatny poradnik w słuchawkach.
Wiele osób spędza przed ekranami mnóstwo godzin w ciągu dnia, zarówno w pracy, jak i poza nią, przewijając kilometry stron w swoich smartfonach. Audiobooki pozwalają nam poznawać nowe treści, a jednocześnie dają odpocząć naszym oczom od wyświetlaczy, mrowia obrazów i liter.
Zaletą audiobooków jest także to, że umożliwiają nam odkrywanie całkiem nowych interpretacji różnych historii: często mamy też okazję usłyszeć, jak sami autorzy czytają swoje dzieła.
Popularność audiobooków rośnie
Większe zainteresowanie audiobookami jest także zapewne związane ze wzrostem zainteresowania odbiorców multiformatami. Coraz częściej jeden tytuł dostępny jest w kilku wersjach: tradycyjnej książki, ebooka, audiobooka lub audioserialu. Kolejni autorzy decydują się również na uzupełnienie książki podcastem, w którym np. zdradzają kulisy powstania dzieła.
Według portalu rynek-ksiazki.pl* obecnie w Polsce audiobooków słucha ok. 2,3 miliona osób. Zainteresowanie taką formą książek stale rośnie, sukcesywnie zwiększa się również pula książek publikowanych właśnie w formie do słuchania, dlatego szacuje się, że w 2023 roku audiobooki będą miały już 3-4 miliony słuchaczy.
W 2019 roku audiobooki stanowiły 4,5% rynku książki. W formie audio ukazało się 9 tysięcy tytułów – w tym samym czasie opublikowano 50 tys. ebooków i 36 tys. papierowych książek.
***
Na koniec pytanie do Was: Uważacie, że audiobooki i książki konkurują ze sobą czy raczej się uzupełniają? Którą formę sami częściej wybieracie? A może macie swoje ulubione, mistrzowsko odczytane przez lektora audiobooki? Dajcie znać w komentarzach!
* Źródło: https://rynek-ksiazki.pl/czasopisma/rynek-audiobookow-w-polsce/
Zobacz także: