Powieści z historią w tle na rocznicę wybuchu II wojny światowej

Dziś, 1 września, mija już 80 lat od wybuchu II Wojny Światowej. To właśnie wtedy hitlerowskie Niemcy najechały nasz kraj. Dwa dni później, gdy III Rzesza nie zastosowała się do ultimatum, którego warunkiem było wycofanie wojsk z Polski, wojnę oficjalnie wypowiedziały Wielka Brytania i Francja.

Powieści z historią w tle na rocznicę wybuchu II wojny światowej

II wojna światowa zakończyła się definitywnie 2 września 1945 roku. Ogrom okrucieństwa, który ze sobą przyniosła, na zawsze zmienił oblicze świata. Śmierć prawie 33 milionów ludzi, Holocaust, broń jądrowa… Wraz z upływającym czasem, wraz z odchodzeniem ludzi, którzy pamiętają, niestety zaciera się też pamięć. Myślę, że to przez ten brak pamięci, przez nieznajomość historii lub jej bardzo pobieżną znajomość, przez ignorancję jesteśmy dziś świadkami skrajnie nacjonalistycznych i ksenofobicznych postaw. Przecież historia udowadnia nam, że nacjonalizm i nienawiść nie prowadzą do niczego dobrego. To dlatego pamięć jest ważna.

Powieści z historią w tle na rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

Przy okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przygotowałam dla Was zestawienie nowych reportaży, których tematyka oscyluje wokół tematu II Wojny Światowej (artykuł jest tutaj). Dziś mam dla Was kilka powieści historycznych. To inspirowane prawdziwymi wydarzeniami bądź fikcyjne historie, które zostały osadzone w realiach II Wojny Światowej. To książki, które z jednej strony wzruszają, a z drugiej przemycają mnóstwo ważnych, historycznych informacji.

Anioł z Auschwitz Eoin Dempsey

On – Niemiec, ona – Żydówka. Ich miłość wybuchła tuż przed wojną. Gdy Naziści wywożą Rebeccę na kontynent, Christopher zgłasza się na ochotnika do SS, żeby mieć okazję ją uratować. Rozpoczyna służbę w Auschwitz i jednocześnie poszukuje ukochanej. Nie tylko walczy o to, żeby jego podwójna tożsamość nie wyszła na jaw, ale też – w obliczu tego, co nieludzkie – żeby zachować człowieczeństwo.

Księga Arona Jim Shepard

To wzruszający obraz Holocaustu przedstawiony z perspektywy dziecka. Życie ośmioletniego Arona bardzo się zmienia, gdy jego rodzina ze wsi przeprowadza się do Warszawy. Gdy już zaczyna odnajdywać się w nowym miejscu, wybucha II wojna światowa. Gdy chłopiec traci bliskich, trafia pod opiekę Janusza Korczaka.

 

Paragraf 22 Joseph Heller

To jedna z najsłynniejszych amerykańskich powieści o II wojnie światowej. Autor pokazuje bezsens wojny i armii jako instytucji, a robi to m.in. przy pomocy czarnego humoru. Główny bohater, lotnik, chce udawać wariata, żeby nie brać więcej udziału w lotach bojowych. Jednak wydaje się, że to nie on ma problemy psychiczne, ale wszyscy, którzy go otaczają.

 

Westerplatte Jacek Komuda

To powieść historyczna o żołnierzach, którzy bronili Westerplatte. To tu zaczęła się II wojna światowa. Autor opiera fabułę na najnowszych pracach historycznych dotyczące tej siedmiodniowej obrony Składnicy Tranzytowej w Gdańsku.

 

Daleko od morza Agnieszka Gładzik

Akcja tej powieści ma miejsce tuż po wojnie. Marianna Palińska, lekarka, wraca do Polski po pobycie w obozie Ravensbrück. Chce odnaleźć brata. Kobieta spisuje historie Niemców, którzy pozostali w Polsce. To pomaga jej odzyskać wiarę w siebie i pogodzić się z przeszłością.

Na rocznicę wybuchu II Wojny Światowej nasza zaprzyjaźniona księgarnia TaniaKsiazka.pl przygotowała dla Was promocję. Dziś książki historyczne możecie kupić nawet o 40% taniej. Jakie książki znalazły się w promocji? Możecie to sprawdzić w tym miejscu.

Powieści z historią w tle na rocznicę wybuchu II wojny światowej