Ekranizacje i adaptacje

Przyjaźń czy kochanie? – Filmowa adaptacja słynnej powieści Jane Austen

lady susanDobra wiadomość dla wszystkich fanów powieści Jane Austen pod tytułem Lady Susan. Historia ukazana w formie listowej doczekała się adaptacji i w polskich kinach pojawi się już niedługo, bo 24 czerwca bieżącego roku. Film nosić będzie tytuł Przyjaźń czy kochanie?, a w  głównych rolach ujrzymy między innymi: Kate Beckinsale (Lady Susan Vernon), Chloë Sevigny (Alice), Xaviera Samuela i Stephena Fry. Reżyserią zajął się Whit Stillman.

Przyjaźń czy kochanie? dostarczy widzom niemało rozrywki. Akcja filmu toczy się na salonach osiemnastowiecznej Anglii i pełna jest miłosnych intryg. Lady Susan Vernon, wdowa i posiadaczka nadzwyczajnej urody zmuszona jest przybyć do rezydencji teściów, by tam w spokoju przeczekać burzliwe plotki na własny temat. Ponieważ nie brakuje jej doświadczenia w sztuce uwodzenia, Susan planuje znaleźć tam nie tylko dobrą partię na męża swojej córki. Liczy również na to, że sama trafi na odpowiedniego mężczyznę. Do tego celu potrzebna będzie jej jednak pomoc najlepszej przyjaciółki, Alice. Nie wszystko jednak okaże się tak proste, jak zaplanowała sobie to Lady Susan Vernon. Jej plany mogą pokrzyżować dwaj przystojni zalotnicy.

Film powstał na bazie wczesnego utworu Jane Austen, którego powstanie datuje się na mniej więcej lata 90. XVIII wieku. Powieść Lady Susan ostatecznie została opublikowana w 1871 roku przez bratanka pisarki. Autorka jest dobrze znana nie tylko w gronie badaczy i historyków angielskiej powieści, jest także uwielbiana przez miliony miłośników literatury na całym świecie. Jej powieści charakteryzowały społeczne i psychologiczne obserwacje a swoją popularność zawdzięczają temu, że brak w nich typowego moralizowania. Znaleźć natomiast można tam nutę subtelnego ironicznego poczucia humoru oraz doskonałą technikę narracyjną.

Przypominamy, że polska premiera Przyjaźń czy kochanie? będzie miała miejsce 24 czerwca tego roku. A już teraz prezentujemy wam zwiastun :