Raport IPA o światowym rynku książki
Według opublikowanego właśnie raportu IPA (International Publishers Association – światowego stowarzyszenia wydawców) rynek książki jest największą gałęzią przemysłu rozrywkowego na świecie, a jego wartość szacowana jest na 151 mld dolarów!
W przygotowanym przez IPA zestawieniu, książki wyprzedzają: film (133 mld $), prasę (107 mld $), gry komputerowe (63 mld $) i muzykę (50 mld $). Wysoka wartość rynku książki może wynikać z ogromnej liczby wydawanych tytułów. W tej kategorii na pierwszym miejscu znajdują się Chiny, które w przeciągu roku wypuściły ponad 400 tysięcy nowości lub reedycji, notując tym samym 7 % wzrost w stosunku do poprzednich dwunastu miesięcy. Na drugim miejscu znalazły się Stany Zjednoczone z wynikiem ponad 300 tysięcy pozycji. Polska w 2013 roku zanotowała 10% wzrost i osiągnęła wynik prawie 13,5 tysiąca wydanych tytułów. Najmniej książek wydaje się w Nowej Zelandii – tylko nieco ponad 2 tysiące, jednak największy spadek wśród wszystkich badanych krajów zanotowała Słowenia. W stosunku do roku poprzedniego było to aż o 36 % książek mniej, co obecnie daje wynik nieco ponad 3,5 tysiąca.
Najwięcej książek w przeliczeniu na milion mieszkańców wydaje Wielka Brytania – blisko 3 tysiące. Na drugim miejscu, z dużo niższym wynikiem 1831 tytułów, uplasowały się Słowenia i Tajwan. Polska zajmuje w tym zestawieniu dwudzieste czwarte miejsce, wyprzedzając kraje takie jak Wietnam czy Kolumbia.
Jeśli chodzi o wartość rynku książki niekwestionowanym światowym liderem są Stany Zjednoczone. Biznes wydawniczy szacuje się w USA na 27400 milionów euro. Drugie miejsce, z niemal o połowę niższym wynikiem – 15342 milionów euro, należy do Chin, które zanotowały w tej dziedzinie aż 9 % wzrost. Dalej znajdują się Niemcy (9536 mln euro), Japonia (5409 mln euro), Francja (4401 mln euro) i Wielka Brytania (3875 mln euro). Polska może pochwalić się wynikiem 1025 mln euro, co sytuuje ją tuż za Australią (1373 mln euro), a przed m.in. przed Szwecją (783 mln euro), Szwajcarią (828 mln euro) czy Norwegią (743 mln euro),.
Liderami w eksporcie książek na świecie są Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Hiszpania. Uzyskane przez nie dochody wynoszą kolejno: ponad 1,5 miliarda euro, ponad 1 miliard euro i 331 milionów euro. Twórcy raportu zwracają uwagę, że ze względu na swój eksportowy potencjał, kraje te znajdują się również w czołówce, jeśli chodzi o liczbę wydanych książek w ciągu roku. Jednocześnie podkreślają politykę m.in. Słowenii, Norwegii czy Gruzji, które w przeciwieństwie do liderów, nie osiągają wysokiej liczby ukazujących się tytułów, ponieważ stawiają bardziej na wspieranie lokalnego rynku.