dziewczyna z wieży obraz wyróżniający

Dawno, dawno temu… No, może trochę przesadziłam (ale przecież tak zaczynają się baśnie, prawda?;-)). W zeszłym roku miała premierę książka pani Katherine Arden Niedźwiedź i słowik. Opowiadała ona w baśniowy sposób o małej Wasi, dziewczynce z mroźnej Rusi, która razem z rodzeństwem uwielbiała słuchać bajek opowiadanych przez starą nianię. Wasia uwielbiała zwłaszcza bajkę o Mrozie, błękitnookim demonie zimy. Okazało się, że to nie były tylko baśnie… Niedawno ukazała się druga część trylogii, Dziewczyna z wieży.

Wasia nie jest już małą dziewczynką, a do wyboru ma dwa wyjścia: wyjść za mąż lub pójść do klasztoru. Osierocona i wypędzona z rodzinnej wioski szuka swojej własnej drogi. Trafia do Moskwy, gdzie bierze czynny udział w walce z rozbójnikami, którzy podpalają okoliczne domostwa i porywają dziewczynki. Pomaga jej w tym niestrudzony rumak Słowik. Ale wiadomo – nikt nie będzie walczył u boku kobiety, tak więc Wasylisa udaje chłopca. Zdaje sobie sprawę, że przez jej kłamstwo mogą ucierpieć jej najbliżsi, ale tylko w ten sposób może ich uchronić.

Dziewczyna z wieży – recenzja książki

Popularność obu tomów powieści pokazuje, że magia nie jest zarezerwowana tylko dla dzieci. Dziewczyna z wieży to przepiękna opowieść o sile, odwadze i poszukiwaniu własnej drogi. Nawet wbrew panującym obyczajom. Ponadto urzekły mnie opowieści o domowikach, bannikach czy rusałkach, postaciach znanym ze słowiańskich wierzeń. Autorka pisze w bardzo plastyczny sposób. Wspaniale opisuje przyrodę, zaśnieżone, mroźne lasy. Aż dostałam gęsiej skórki, gdy czytałam jak Wasia rozpalała w nocy ogień, aby nie zamarznąć. 😉

Książkę czyta się z zapartym tchem, bowiem pełna jest akcji, a poza tym wiadomo – na zamkach zawsze jest pełno intryg i nie wiadomo, kto jest naszym przyjacielem, a kto wrogiem. Z niecierpliwością czekam na trzecią część opowieści o dzielnej Wasi. A Wam gorąco polecam udać się do tej baśniowej krainy! Przeczytajcie jednak najpierw Niedźwiedzia i Słowika, a potem również Dziewczynę z wieży. Mam nadzieję, że będziecie tak samo oczarowani jak ja 🙂

Obie książki znajdziecie tutaj

Moja ocena
 • 9.5/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 9.5/10
 • 9/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 9/10
 • 8.5/10
  Czy książka nadaje się na prezent? - 8.5/10
 • 8.5/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 8.5/10
8.9/10

Fragment recenzji

Druga część trylogii, w której niepokorna Wasia przemierza mroźną Ruś, by odnaleźć swoją drogę. Nie zgadza się bowiem ani na zamążpójście, ani na klasztor, a tylko taki wybór ma przed sobą młoda dziewczyna. Trafia do Moskwy, gdzie bierze czynny udział w walce z rozbójnikami, którzy podpalają okoliczne domostwa. Z niecierpliwością czekam na trzecią część opowieści o dzielnej Wasi. Mam nadzieję, że ukaże się lada chwila. A Wam gorąco polecam udać się do tej baśniowej krainy!