Recenzja książki Nietypowa Matka Polka. Książkę znajdziesz w TaniaKsiazka.pl

Nietypowa Matka Polka to książka, na którą z pewnością czekały wszystkie fanki autorki, blogerki Anny Szczepanek. A powiem Wam, jest tych fanek i fanów nie mało, tylko na Facebooku obserwuje ją ponad 27 tys. osób. Nie należałam do tej grupy. Nie znałam Anny Szczepanek, więc miałam szansę na to, żeby podejść do lektury z czystą kartą – bez konkretnych oczekiwań.

Zdarza mi się, że jestem sceptycznie nastawiona do książek, które piszą różnego rodzaju blogerzy. Wychodzą one lepiej lub gorzej i – nie ma co ukrywać – ich czytelnikami są głównie fani. Jesteście ciekawi, jak oceniłam Nietypową Matkę Polkę?

Recenzja książki Nietypowa Matka Polka. Książkę znajdziesz w TaniaKsiazka.pl

Żona, matka, kobieta

Kim zatem jest Nietypowa Matka Polka? Można na to pytanie odpowiedzieć krótko: żoną, matką i przede wszystkim kobietą.

Książka Anny Szczepanek, jak sama pisze we wstępie, jest zbiorem zabawnych i mniej zabawnych sytuacji oraz przemyśleń z różnych etapów jej życia. Autorka przestawia w nim również krótko swoich najbliższych: męża i czerech synów. Jestem jej wdzięczna za to wprowadzenie, ponieważ bez niego jako niefance, trochę czasu zajęłoby mi zorientowanie się w tym, kto jest kim. Sama książka składa się z trzech głównych części: „Nietypowa”, „Matka” i „Polka”. W każdej z nich znajdziemy krótsze i dłuższe rozdziały. Z których każdy dotyczy jakiegoś wydarzenia z życia narratorki.

Recenzja książki Nietypowa Matka Polka

I teraz o tym, jak pisze Anna Szczepanek. Powiem Wam, że pisze fantastycznie. Już nie pamiętam, kiedy aż tak się śmiałam podczas czytania. Nietypowa ma charakterystyczne poczucie humoru. Postrzega świat z błyskotliwą ironią i nie ucieka od autoironii. Pisze o zwykłych wydarzeniach jednocześnie nadając im niezwykle humorystyczną otoczkę. Z każdego epizodu wyciąga zaskakujące wnioski i dzieli się nimi ze swoim Czytelnikiem. Ma wielki dystans do siebie i do świata. Stara się postrzegać rzeczy takimi, jakie są, a nie takimi, jakie przyjmuje się, że być powinny.

Nietypowa jest szczera. Nie udaje, że jej życie wygląda tak, jakby zostały nałożone na nie wszystkie upiększające filtry z Instagrama. Jedynym filtrem jaki nakłada na swoją opowieść jest cynizm i sarkazm, ale w odpowiednich, nierażących dawkach. Opowiada potocznym językiem i nie stroni od wulgaryzmów, bo przecież najważniejsze jest to, żeby być sobą i lubić siebie samego, takim jakim się jest.

Nietypowa Matka Polka to bardzo przystępna książka, którą szybko się czyta. Anna Szczepanek bawi do łez. Polecam tę lekturę wszystkim matkom, żonom i kobietom. A jeżeli lubicie się śmiać, to ta publikacja wprost dla Was stworzona. Przecież żadna z nas nie jest idealna i na tym właśnie polega nasz urok, prawda?

Przyznajcie się, która z Was już ją czytała?

Książkę Nietypowa Matka Polka znajdziecie tutaj.

Ocena Anety
 • 8.5/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 8.5/10
 • 7/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 7/10
 • 8.5/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 8.5/10
 • 9/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 9/10
8.3/10

Fragment recenzji

Już nie pamiętam, kiedy aż tak się śmiałam podczas czytania. Nietypowa ma charakterystyczne poczucie humoru. Postrzega świat z błyskotliwą ironią i nie ucieka od autoironii. Pisze o zwykłych wydarzeniach jednocześnie nadając im niezwykle humorystyczną otoczkę.