Recenzja książki Tajemniczy czarny kot. Kupisz ją w TaniaKsiazka.pl

Tajemniczy czarny kot Nathalie Semenuik to bardzo ładnie wydana książka, którą od czerwca możemy znaleźć na półkach księgarń. Jestem pewna, że ta pozycja skusiła niejednego kociarza, a już na pewno takiego, w którego domu rządzi wyjątkowy czarny kot. Dlatego dobrze się składa, że ta książka trafiła właśnie w moje recenzenckie ręce, bo pewna wyjątkowa czarna kotka już od kilku lat towarzyszy mojemu życiu.

Recenzja książki Tajemniczy czarny kot. Kupisz ją w TaniaKsiazka.pl

Egipskie bóstwo czy wcielenie diabła?

Tajemniczy czarny kot jest pięknie ilustrowaną, niewielką książką. Można ją przeczytać w ciągu jednego wieczora, ale polecam rozłożenie jej lektury na dłużej, żeby dać sobie czas na zapoznanie się z treścią i przestudiowanie ilustracji.

Autorka przeprowadza nas przez historię postrzegania czarnego kota i przez symbolikę, którą na przestrzeni wieków nadawano kotom, zwłaszcza czarnym. Idąc za słowami Nathalie Semenuik:

Czarny kot, zwierze niepospolite, uczestnik niezwykłych historii, przez setki lat aż nazbyt często spotykał się z niezrozumieniem, a jego żywot bywał pełen niemiłych przygód. (…) Czy możemy mówić o czarnym kocie, jako kocie niezwykłym, w pełnym znaczeniu tego słowa? Bez wątpienia, jeżeli tylko dowiemy się, co mu się przytrafiało zarówno najlepszego, jak i najgorszego, na całym świecie, we wszystkich krajach i na wszystkich kontynentach.

Recenzja książki Tajemniczy czarny kot. Kupisz ją w TaniaKsiazka.plZaczynamy od udomowienia zwierzaków w starożytnym Egipcie, docenienie ich za zwalczanie gryzoni i utożsamianie z Baset, boginią ogniska domowego. Następnie trafiamy do średniowiecza i czasu polowań na czarownice, gdzie koty, zwłaszcza te czarne były uważane przez ciemnogród za wcielenie diabła.

Autorka przeprowadza nas przez barbarzyńskie obrzędy, w których zabijano czarne koty i ich właścicielki. Semenuik wychodzi nawet z hipotezą, że to dziwne, że w związku z masakrą czarnych kotów na tak wielką skalę, gen czarnego umaszczenia przetrwał do dziś. Później poznajemy historię powrotu czarnych kotów do ludzkich łask.

Recenzja książki Tajemniczy czarny kot

W książce Tajemniczy czarny kot poznamy legendy dotyczące tych ciekawych zwierzaków i głęboko zakorzenione przesądy i stereotypy. Na pewno wszyscy słyszeliście ten o pechu, jaki ma nas spotkać, kiedy czarny kot przebiegnie drogę, którą idziemy. A czy wiecie o tym, że w innych rejonach świata uważa się, że czarny kot przynosi szczęście?

Recenzja książki Tajemniczy czarny kot. Kupisz ją w TaniaKsiazka.plKsiążka Tajemniczy czarny kot, mimo swoich niewielkich rozmiarów, zawiera mnóstwo ciekawych informacji. Zauważyłam jeden minus. Informacje w większości są potraktowane bardzo zdawkowo i aż proszą się o rozwinięcie. Jednak na tę książkę można też spojrzeć z innego punktu –  jak na mini kompendium wiedzy o tym wyjątkowym czworonogu. Informacje są uporządkowane, napisane zrozumiałym językiem i książkę czyta się bez większego problemu.

Warto zwrócić też uwagę na wydanie, które jest pełne różnorodnych ilustracji. Książka ma twardą oprawę i wszytą zakładkę, ale nie jest ciężka. Zachęca do tego, żeby wrzucić ją do torebki.

Tajemniczego czarnego kota polecam wszystkim, których interesuje jego historia i podwaliny stereotypów z nim związanych. Jednego możemy być pewni, nie ma innego udomowionego zwierzaka, który na przestrzeni wieków wzbudzał tak wiele, tak skrajnych emocji.

A jak jest z Wami? Obawiacie się czarnych kotów?

Książkę Tajemniczy czarny kot Nathalie Semenuik znajdziecie w tym miejscu.

Ocena Anety
 • 6/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 6/10
 • 7/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 7/10
 • 6/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 6/10
 • 10/10
  Jak oceniam wydanie? - 10/10
7.3/10

Fragment recenzji

Książka Tajemniczy czarny kot, mimo swoich niewielkich rozmiarów, zawiera mnóstwo ciekawych informacji. Zauważyłam jeden minus. Informacje w większości są potraktowane bardzo zdawkowo i aż proszą się o rozwinięcie. Jednak na tę książkę można też spojrzeć z innego punktu – jak na mini kompendium wiedzy o tym wyjątkowym czworonogu. Informacje są uporządkowane, napisane zrozumiałym językiem i książkę czyta się bez większego problemu.

Sending
User Review
0/10 (0 votes)