Literatura obyczajowaRecenzje

Recenzja książki Taniec zegara – historia o życiu

Hej, hej! Dziś przed Wami recenzja książki Taniec zegara, której autorką jest Anne Tyler. Pisarka, za swoją twórczość, została nagrodzona wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym Pulitzerem. Ponadto dwie z jej powieści zostały zekranizowane, a najnowsza książka, Taniec zegara w błyskawicznym tempie zyskała status bestsellera i stała się międzynarodowym hitem. Ja z jej twórczością spotykam się po raz pierwszy. Tym samym muszę zaznaczyć, że recenzja książki będzie krótka, ponieważ i sama historia nie liczy zbyt wielu stron. A ponieważ jest to raczej historia obyczajowa, najmniejsze wspomnienie szczegółów mogłoby być niechcianym spojlerem.

Recenzja książki Taniec zegara – pierwsze wrażenie

Przyznam szczerze, że pierwsze wrażenie po kilku rozdziałach, nie było najlepsze. Myślę, że stało się tak, dlatego że nie wiedziałam, czego się spodziewać. Ponieważ jednak w końcu nastawiłam się na historię o życiu, później było lepiej. Zgadza się. Taniec zegara to naprawdę spokojna i wręcz nudna książka. Główną jej bohaterką jest Willa, którą poznajemy na różnych etapach jej życia. Jest tu dzieciństwo, jest młodość i w końcu pojawia się starość. Na początku zastanawiałam się, jak w ogóle takie książki mogą kogoś interesować. Bo przecież w tej historii nie było żadnej porywającej akcji, żadnych zwrotów, żadnego fantastycznego świata i napięcia, które rosło z każdą kolejną stroną. Teraz jednak nie żałuję, że sięgnęłam po tę powieść.

Recenzja książki Taniec zegara – tak wygląda życie

No dobrze, wiadomo, życie każdego z nas w jakiś sposób się różni. Jedni przeżywają starość, podróżując po świecie, inni siedzą w domu w kapciach i wiedzą, że w ich życiu nie nastąpi żaden zwrot akcji. W związku z tym mogłabym powtórzyć, że recenzowana dziś książka była nudna, ponieważ życie Willi zaliczało się raczej do tej drugiej kategorii. Okazuje się jednak, że autorka z prostej historii o życiu stworzyła opowieść, która skłoniła mnie do kilku refleksji.

Akcja tej powieści biegnie niespiesznie, leniwie wręcz. Jednak każdy etap z życia Willi ma wpływ na to, co dzieje się później. Dzięki temu zabiegowi i tym kilku perspektywom czytelnik otrzymuje pełny i piękny obraz nieprzewidywalności życia. A czasem nawet jego przewidywalności, takiej do bólu. Tym samy otrzymujemy historię o relacjach międzyludzkich i rodzinnych. Opowieść o tym, że każdy z nas potrzebuje odrobiny uwagi i bliskości i tego, by być komuś potrzebnym. Zwłaszcza kiedy mamy za sobą już większość naszego życia.

Recenzja książki Taniec zegara – podsumowanie

Jak wspomniałam, recenzja książki Taniec zegara jest stosunkowo krótka, jak sama historia. Komu ją polecam? Z pewnością tym, którzy przywykli do obyczajowych opowieści, w których próżno szukać dynamicznych zwrotów akcji. Tym samym książka Anne Tyler nie będzie dla wszystkich. Niemniej muszę tutaj napisać z czystym sumieniem, że to piękna historia o upływie czasu i o tym, jak dzieciństwo determinuje nasze dalsze życie.

Ocena Pauliny
 • 7/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 7/10
 • 9/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 9/10
 • 7/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 7/10
 • 9/10
  Jak oceniam konstrukcję bohaterów? - 9/10
8/10

Fragment recenzji

Tym samy otrzymujemy historię o relacjach międzyludzkich i rodzinnych. Opowieść o tym, że każdy z nas potrzebuje odrobiny uwagi i bliskości i tego, by być komuś potrzebnym. Zwłaszcza kiedy mamy za sobą już większość naszego życia.