Rekord w masowym czytaniu książekTak, tak! Już 1 czerwca bieżącego roku rekord w masowym czytaniu książek spróbują pobić uczniowie w całej Polsce. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10.00 i jest poniekąd kontynuacją zeszłorocznej akcji pt. Jak nie czytam, jak czytam, w której udział wzięło aż 432 tysiące osób.

Rekord w masowym czytaniu książek – akcja na plus

Rok temu prawie aż pół miliona uczestników czytało jednocześnie w wielu miejscach w kraju. Czytelnicza fala zalała szkoły, biblioteki, miasta, wsie, parki, metro, centra handlowe i Giewont, by ponownie zatoczyć koło i dotrzeć nawet pod wodę. Zgadza się! Odzew był niesamowity, tak jak samo zaangażowanie uczestników. Akcja cieszyła się tak ogromną popularnością, że kręcono ją dronami, tworzono manifestacje uliczne oraz organizowano festyny powiązane z czytaniem.

Pomysłodawcą pomysłu, jak i jej organizatorem, jest redakcja miesięcznika Biblioteka w Szkole. Zaś organizacją akcji w poszczególnych miastach zajęły się biblioteki szkolne oraz publiczne. Wydarzenie z zeszłego roku i te obecne jest odpowiedzią na przerażające statystyki, które mówią, że ponad 63% Polaków nie czyta książek. Warto tutaj jednak dodać, że badanie obejmuje jedynie osoby powyżej 15 roku życia. Dlatego też w tym roku młodym przyświeca jeszcze jeden cel. Chcą pokazać, że wbrew powszechnej opinii czytają książki, a dorośli, którzy ich krytykują, powinni się wstydzić.

Oczywiście głównym celem akcji jest promowanie czytelnictwa w ogóle. Organizatorzy i uczestnicy chcą pokazać, że nie jest to domena typowo outsiderska. Wszak czytanie jest przede wszystkim ciekawą i rozwijającą rozrywką dla wszystkich, niezależnie od wieku.  A takie wyzwania mogą stać się impulsem, by wielu, którzy do tej pory omijali książki szerokim łukiem, w końcu skusili się po nie sięgnąć.

Poniżej przedstawiamy wam filmik podsumowujący zeszłoroczną akcję pt. Jak nie czytam, jak czytam. Robi wrażenie, prawda?