Reportaż No pasa nada! Poznaj kobiece oblicze Meksyku

Już pod koniec stycznia nakładem Wydawnictwa Mova ukaże się reportaż Beaty Kowalik. No pasa nada! – to książka, którą dziennikarka poświęciła kobietom Meksyku.

Reportaż No pasa nada! Poznaj kobiece oblicze Meksyku

Beata Kowalik od ponad dziesięciu lat podróżuje po świecie. Przez kilka lat wraz z rodziną mieszkała w Meksyku, zatem miała okazję z bliska przyjrzeć się życiu Meksykanek. Jakie są kobiety mieszkające w świecie kultu macho?

No pasa nada! – kobiece oblicze Meksyku

Dla mieszkańców Meksyku rodzina jest wielką wartością. Jednak mówi się, że prawdziwy Meksykanin szanuje tylko jedną kobietę – Matke Boską z Guadalupe. Kobiety, które nie chcą się zgodzić na podporządkowanie mężczyznom, które mają swoje zdanie i nie boją się go wyrażać, określane są mianem „zdrajczynie”, „szalone”. Najbezpieczniej jest udawać, że nic się nie dzieje (tytułowe: „no pasa nada”) i właśnie taką drogę wybiera wiele Meksykanek.

No pasa nada! - sprawdź w TaniaKsiazka.plDziennikarka opisuje nam historie kobiet, które poznała kiedy mieszkała w Meksyku. Poznajemy je w ich domach, w wioskach, w niebezpiecznych dzielnicach… Bohaterkom reportaży towarzyszymy w ich codziennym życiu. Jesteśmy świadkami ich przejmującego osamotnienia. Bo właśnie takie są kobiety w świecie macho – samotne. To współczesne niewolnice, od których wymaga się przede wszystkim posłuszeństwa. W konsekwencji muszą mierzyć się z przemocą, na którą od pokoleń jest społeczne przyzwolenie. Nie mają ani praw, ani przywilejów.

Mova to nowe wydawnictwo, które w swoich publikacjach stawia między innymi na odważne polskie reportaże. Taki jest właśnie No pasa nada! Beaty Kowalik. W książce znajdziecie poruszające i nieraz szokujące historie kobiet, którym od dzieciństwa wpaja się, że powinny być podporządkowane mężczyznom. Każda z bohaterek zgadzając się na rozmowę z reporterką, podejmowała ogromne ryzyko. Dziennikarka pokazuje nam, jakie naprawdę są Meksykanki z różnych klas społecznych i co chodzi z tym całym maczyzmem.

Przeczytaj darmowy fragment reportażu >>

Czy w Meksyku na prawdę „nic się nie dzieje”? Reportaż pojawi się w księgarniach 29 stycznia. Książkę No pasa nada! już teraz można zamówić w przedsprzedaży w tym miejscu.