Wojenna korona - czwarty tom Odrodzonego królestwa

Wojenna korona to już czwarty tom cyklu Odrodzone królestwo autorstwa Elżbiety Cherezińskiej. Moja przygoda z powieściami historycznymi skończyła się na Potopie Sienkiewicza (ach, ten Kmicic…), ale książek tej autorki nie mogłam sobie odmówić. Zresztą, spotkałam się nawet z określeniem, że Cherezińska to nowy Sienkiewicz. Ale dzisiaj nie o tym, bowiem przybywam do Was przecież z recenzją.

Wojenna korona – kilka słów wprowadzenia

Jak wspomniałam wcześniej, jest to czwarta część cyklu. Owszem, da się go czytać bez znajomości poprzednich, chociaż Czytelnik, który się na to zgodzi nie wie, co traci. 😉 Pierwszy tom opowiada o czasach Wielkiego Rozbicia i księciu Przemyśle II. Czwarty tom to już czasy Władysława Łokietka, tuż-tuż po jego koronacji.

Wojenna korona – recenzja książki

Zawsze byłam na bakier z historią, przyznaję bez bicia. Ale gdyby podręczniki opisywały ją tak barwnie jak dzieła Cherezińskiej, to z pewnością bardziej bym się przyłożyła. Faktem jest, że na początku książki nie dzieje się zbyt wiele, ale stwarza to możliwość przypomnienia sobie postaci i wątków z poprzednich części. Albo poznania ich po prostu, jeśli zdecydujecie się na tę pozycję bez czytania wcześniejszych tomów. Ale w kolejnych rozdziałach już się zaczyna dziać, i to grubo! Mnożą się konflikty, dyplomatyczne spiski, zamachy. Gra o tron to mały pikuś! Wojna wisi wręcz w powietrzu…

Obok postaci prawdziwych, historycznych, znajdziemy tu wielu fikcyjnych bohaterów, co z pewnością ubarwia akcję i dodaje wątków. Owszem, jest tu ich sporo, ale są tak zgrabnie poprowadzone, że wszystko trzyma się całości. A gdyby Was wątki historyczne zamroczyły, to i elementy pogańskiej fantastyki też się tu znajdą. Jednym słowem: maj-ster-sztyk!

Jeśli lubicie takie klimaty, to polecam Wam tę książkę. Kawał dobrej lektury, dosłownie i w przenośni, bo to opasłe tomiszcze z pewnością towarzyszyć Wam będzie długo. Ale absolutnie nie jest to żaden minus. Nawet jeśli nie jesteście miłośnikami historii, możecie ją po prostu potraktować jako powieść przygodową. 😉

Książkę znaleźć możecie tutaj.

Moja ocena
  • 8/10
    Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 8/10
  • 9/10
    Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 9/10
  • 8/10
    Czy książka nadaje się na prezent? - 8/10
8.3/10

Fragment recenzji

Wojenna korona to już czwarty tom cyklu Odrodzone królestwo autorstwa Elżbiety Cherezińskiej. Owszem, da się go czytać bez znajomości poprzednich, chociaż Czytelnik, który się na to zgodzi nie wie, co straci 😉 Zawsze byłam na bakier z historią, przyznaję bez bicia. Ale gdyby podręczniki opisywały ją tak barwnie jak książki Cherezińskiej, to z pewnością bym bardziej się przyłożyła. Faktem jest, że na początku książki nie dzieje się zbyt wiele, ale stwarza to możliwość przypomnienia sobie postaci i wątków z poprzednich części. A gdyby Was wątki historyczne zamroczyły, to i elementy pogańskiej fantastyki też się tu znajdą. Jednym słowem: maj-ster-sztyk!