Książki o królowej Elżbiecie i rodzinie królewskiej

Panuje (ale nie rządzi) najdłużej ze wszystkich monarchów na świecie. Dziś, 21 kwietnia, królowa Elżbieta II kończy 95 lat! Życie monarchini to właściwie gotowy materiał na powieść lub film, w którym przy okazji można by opowiedzieć historię ponad połowy XX wieku i całkiem sporego kawałka wieku XXI. Nic zatem dziwnego, że serial The Crown ma tak wielu fanów. A jakie książki o królowej Elżbiecie i rodzinie królewskiej przybliżają życie na brytyjskim dworze? Mam dla Was zestawienie 5 pozycji, wydanych w 2020 i 2021 roku.

Książki o królowej Elżbiecie i rodzinie królewskiej

Książki o królowej Elżbiecie i rodzinie królewskiej

Marek Rybarczyk Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów

Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów (2021)

Nieuchronnie zbliża się koniec pewnej ery w dziejach brytyjskiej monarchii. 9 kwietnia, dożywszy niemal 100 lat, zmarł książę Filip, mąż i ostoja królowej Elżbiety. Ona sama cieszy się doskonałą formą, jednak nie da się ukryć, że jej „epoka elżbietańska” powoli dobiega końca.

Marek Rybarczyk w swojej książce przygląda się z bliska życiu królowej, od dzieciństwa aż po rok 2020. Autor zastanawia się także, jak będzie wyglądała monarchia brytyjska po przejęciu korony przez księcia Karola. Czy tak mocno osadzona w przeszłości, konwenansach i protokołach „instytucja” ma jeszcze sens w XXI wieku? Czy przetrwa bez królowej Elżbiety?

Recenzję książki możecie przeczytać TUTAJ >>

Link do książki: Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów >>

Paola Calvetti Elżbieta II. Portret królowej Książki o królowej Elżbiecie i rodzinie królewskiej

Elżbieta II. Portret królowej (2020)

Jaka jest królowa Elżbieta? Jak zmieniała się na przestrzeni lat? Paola Calvetti maluje portret władczyni i przybliża jej – często burzliwe – relacje z członkami rodziny królewskiej. Autorka opisuje życie na dworze oraz związane z nim przywileje i uciążliwości.

Całość okraszona jest fotografiami oraz dodatkowymi informacjami o okolicznościach, w jakich przyszło panować królowej Elżbiecie: historii i polityce.

Link do książki: Elżbieta II. Portret królowej 

Carolyn Durand Omid Scobie Harry i Meghan. Chcemy być wolni Książki o królowej Elżbiecie i rodzinie królewskiej

Harry i Meghan. Chcemy być wolni (2021)

Wśród par dynastii Windsorów w ostatnich latach największą uwagę zdecydowanie przyciągają książę Harry i księżna Meghan, którzy (bynajmniej nie po angielsku) opuścili rodzinę królewską. Mediami co i rusz wstrząsa kolejny mniejszy lub większy skandal z ich udziałem.

A jak sytuacja wygląda z perspektywy wnuka królowej i jego żony? Carolyn Durand i Omid Scobie  przeprowadzili szereg rozmów z osobami z najbliższego otoczenia księcia i księżnej Sussex, a szczegóły przedstawili w swojej książce.

Recenzję książki możecie przeczytać TUTAJ >>

Link do książki: Harry i Meghan. Chcemy być wolni >>

Robert Lacey Bitwa braci. William, Harry i historia rozpadu rodziny Windsorów

Bitwa braci. William, Harry i historia rozpadu rodziny Windsorów (2021)

Dorastali na oczach całego świata. Gdy z nastolatków wyrośli na dorosłych mężczyzn, każdy ich ruch był śledzony i komentowany na łamach brukowców, w telewizji i internecie. Ostatnio słychać głosy, że małżeństwo księcia Harry’ego popsuło więź między braćmi. 

Jak obecnie wygląda relacja między synami księżnej Diany i księcia Karola? O tym w swojej najnowszej książce pisze Robert Lacey, jeden z najsłynniejszych biografów rodziny królewskiej, konsultant historyczny serialu The Crown.

Link do książki: Bitwa braci. William, Harry i historia rozpadu rodziny Windsorów >>

Robert Lacey Pakiet: The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Tom 1-2

The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu (2020)

A skoro mowa o Robercie Lacey – spod jego pióra wyszły także dwa przewodniki po serialu The Crown. Konsultant Netflixa uzupełnia w nich informacje o sytuacjach przedstawionych na ekranie i przytacza dodatkowe ciekawostki z życia królowej i dynastii Windsorów.

Jeśli trafiliście na to zestawienie, bo jesteście fanami serialu The Crown, to koniecznie sprawdźcie te przewodniki.

Link do zestawu książek: The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu >>

Zobacz także: