Rozpływaj się Anny Cieplak - powieść o eurosierotach Rozpływaj się Anny Cieplak

Szukasz powieści, która co kilka stron zmusza do wzięcia głębszego oddechu i przełknięcia śliny? Szczerej i zabawnej, ale jednocześnie boleśnie życiowej, po której wcale nie wraca się lekko do codzienności? Sięgnij po Rozpływaj się Anny Cieplak – mocną i bardzo aktualną opowieść o cieniach wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. I przede wszystkim o osieroconym pokoleniu – dzieciach i nastolatkach – młodych ludziach porzuconych przez rodziców, którzy wyjechali z kraju na Zachód, do Europy po to, by zarabiać pieniądze. Rozpływaj się Anny Cieplak Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Rozpływaj się Anny Cieplak – eurosieroty po lupą

Książka Rozpływaj się Anny Cieplak to studium porzucenia i zarazem staranny portret osieroconych jednostek. Choć ich pesele uparcie twierdzą, że są już dorośli, oni nadal borykają się z dziecięcymi trudnościami i zadają sobie w kółko te same pytania: Czy jestem wystarczająco dobry, czy powinnam starć się bardziej i czy i kiedy znowu zostanę porzucony? Bohaterowie książki to ludzie, których mijasz każdego dnia. Możesz ich znać, nie wiedząc nawet, jaką walkę toczą z powodu swoich nastoletnich doświadczeń.

Autorka, laureatka m.in. Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza w 2017 roku za powieść Ma być czysto z niezwykłą spostrzegawczością i empatią wchodzi w świat eurosierot, by uzupełnić narrację o Polsce o ten ważny brakujący fragment.

Zarys fabuły

Akcja powieści rozgrywa się na przestrzeni dwudziestu lat. Wszystko zaczyna się w 1999 roku w Rudzie Śląskiej. Tam, w jednym familoku mieszkają eurosieroty – Marca, nad nią Robert z Jankiem i Omamą, czyli śląską babcią, która weszła w rolę mamy oraz Alina, która czuje się częścią ich rodziny. Końcówka wieku to czas wszystkiego, co pierwsze – miłości, doświadczeń z alkoholem i marzeń o lepszym życiu. Dziesięć lat później okazuje się, że niektórym z bohaterów udało się przekroczyć bramy innego świata i np. zamieszkać w Superjednsotce – bloku marzeń i dostać pracę mimo kryzysu. Ich życiu przyświeca myśl, że może wcale nie jest lepiej, ale zawsze mogło być gorzej.

Dwadzieścia lat od momentu wyjazdu rodziców za granicę, przychodzi czas podsumowań i rozpaczliwych prób naprawienia relacji. Czy powtórne nawiązanie więzi przez porzucone dusze, w ogóle jest możliwe?

Jeśli jesteś ciekawy wątku eurosierot w historii naszego kraju, przeczytaj książkę pt. Rozpływaj się Anny Cieplak. Możesz ją zamówić w tym miejscu.

Zobacz także: