Literatura pięknaZapowiedzi i nowości

Nowa książka noblisty Kazuo Ishiguro Klara i słońce w marcu w Polsce

Nowa książka noblisty Kazuo Ishiguro "Klara i słońce" w marcu w Polsce

Na tę książkę uwagę czytelników zwracał The Guardian w swoim zestawieniu najgorętszych premier 2021 roku. I nie ma się co dziwić, bo to z pewnością literatura z najwyższej półki! Pierwsza po literackim Noblu książka Kazuo Ishiguro Klara i słońce trafiła już do księgarń za granicą, a w drugiej połowie marca ukaże się także jej polskie wydanie. Jaki temat podjął noblista w swojej najnowszej powieści? O tym przeczytacie poniżej.

Nowa książka noblisty Kazuo Ishiguro Klara i słońce w marcu w Polsce

Kazuo Ishiguro – laureat Nobla i Bookera

Kazuo Ishiguro to międzynarodowej sławy brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia. W swoim twórczym dorobku ma osiem powieści, w tym zekranizowane i nagrodzone Bookerem (w 1989 roku) Okruchy dnia (których filmowa adaptacja z Anthonym Hopkinsem otrzymała 8 nominacji do Oscara) oraz głośną dystopijną powieść Nie opuszczaj mnie (nominowaną do Bookera w 2005 roku).

W 2017 roku Ishiguro otrzymał Literacką Nagrodę NoblaKlara i słońce to z pewnością długo wyczekiwane przez czytelników dzieło autora, pierwsze wydane po otrzymaniu tego prestiżowego wyróżnienia.

Kazuo Ishiguro Klara i słońce

Kazuo Ishiguro Klara i słońce – z nadzieją i optymizmem?

Najnowsza książka Kazuo Ishiguro to dystopijna i futurystyczna powieść, którą można powiązać z Nie opuszczaj mnie:

Kiedy pisałem, nie byłem świadomy, że Klara i słońce jest książką dopełniającą inną książkę. Ale rzeczywiście istnieje pewien rodzaj związku. Nie tylko dlatego, że obie rozgrywają się w dystopijnej, niedalekiej przyszłości. Mają wiele innych wspólnych cech. Przede wszystkim obie są zaangażowane w kwestię ludzkiej duszy. Czy człowiek ma duszę? I drugie pytanie: jakie jest znaczenie ludzkiej miłości?

Możliwe, że napisałem Klarę i słońce jako odpowiedź na Nie opuszczaj mnie. Z wiekiem – a Nie opuszczaj mnie ukazało się 16 lat temu – trochę się rozchmurzyłem. Nie opuszczaj mnie wydaje mi się mieć bardzo smutne przesłanie i było we mnie coś, co chciało odpowiedzieć na ten smutek. Chciałem napisać książkę, która wyrażałaby nadzieję i optymizm. Zrobiłem to z potrzeby serca.

~ Kazuo Ishiguro
w rozmowie z Sylwią Stano dla Przekroju*

Tytułowa Klara to sztuczna inteligencja, zasilana za pomocą energii słonecznej. Początkowo przebywa w sklepie, pod opieką menadżera, obserwując ludzi, a także ucząc się ich emocji przez wystawową witrynę. Pewnego dnia Klara zostaje wybrana przez Josie. Bliski kontakt z człowiekiem całkowicie odmieni  postrzeganie ludzi przez Klarę i pokaże jej zupełnie inną od AI perspektywę postrzegania rzeczywistości.

Światowa premiera najnowszej książki Kazuo Ishigury odbyła się 2 marca 2021 roku.

Powieść na język polski przełożył Andrzej Szulc. W Polsce Klara i słońce będzie dostępna od 24 marca 2021 roku.

Książkę Klara i słońce znajdziecie TUTAJ >>

* Źródło: https://przekroj.pl/kultura/rozmowa-z-kazuo-ishiguro-laureatem-nagrody-nobla-sylwia-stano

Zobacz także: