Wydarzenia literackie

RzeczpospoCzyta. Ogólnopolska Noc Bibliotek 2018 – już 9 czerwca!

Ogólnopolska Noc Bibliotek 2018

Zbliża się Ogólnopolska Noc Bibliotek 2018. Już 9 czerwca odbędzie się IV edycja tej imprezy tym razem pod hasłem RzeczpospoCzyta. Biblioteki w całym kraju przygotowały mnóstwo atrakcji dla uczestników.

Ogólnopolska Noc Bibliotek 2018

źródło: nocbibliotek.org

Ogólnopolska Noc Bibliotek 2018 – RzeczpospoCzyta, czy na pewno?

Polacy czytają bardzo mało. W 2017 roku 38% z nas przeczytało choćby jedną książkę. Niby nieźle, ale już osoby, które przeczytały więcej niż 7 książek w roku stanowią tylko 9% naszego społeczeństwa. Procentowy poziom czytelnictwa w Polsce jest poniżej unijnej średniej.

Mówi się o tym, że skutecznie zniechęca się nas do książek już w szkole, dzięki liście lektur. Chociaż uważam, że w tej kwestii jest lepiej niż wtedy, gdy ja zaczynałam edukację, w kanonie można znaleźć ciekawe i wciągające książki.

Nie jestem pewna, czy szkoła ma aż taki wpływ, jaki się jej przypisuje w kwestii nieczytania Polaków. O tym, że książki są fajne dowiadujemy się w domu. Jeżeli rodzice czytają sami i czytają swoim dzieciom, to jest bardzo prawdopodobne, że ich dzieci też będą w przyszłości sięgać po książki. Badania potwierdzają, że czytanie jest uwarunkowane społecznie.

Ogólnopolska Noc Bibliotek 2018 – zachęta do sięgania po książki

Ogólnopolska Noc Bibliotek 2018

źródło: nocbibliotek.org

W Polsce jest wiele akcji, których zadaniem jest promocja czytelnictwa, jedne są mniej udane, inne bardziej.

Popularyzacja czytelnictwa powinna się opierać o akcje, które wymagają od uczestników czynnego udziału. Dlatego świetnie w tej roli sprawdzają się różne czy właśnie Noc Bibliotek. Za to marnie działa bierne oglądanie promujących czytelnictwo spotów.

Ogólnopolska Noc Bibliotek 2018 to nietypowa akcja. Biblioteki zapraszają w wieczorno-nocnej porze osoby w każdym wieku. W tym dniu siły łączą biblioteki szkolne, miejskie, osiedlowe, uniwersyteckie i wiele innych. Wszystkie przygotowują mnóstwo atrakcji dla odwiedzających. Wśród nich będą m.in. spotkania z pisarzami. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Inauguracja tegorocznej edycji akcji odbędzie się o 19:00 w Bibliotece Publicznej miasta stołecznego Warszawy (ul. Koszykowa 26/28). Oficjalne otwarcie będzie transmitowane do bibliotek w całej Polsce.

Żeby dowiedzieć się, które biblioteki w naszej okolicy biorą udział w akcji i jakie atrakcje przygotowały dla odwiedzających, wystarczy kliknąć TUTAJ.

Moim zdaniem cała akcja jest świetna i pewnie się wybiorę do którejś z białostockich bibliotek. A czy Wy wybieracie się na Ogólnopolską Noc Bibliotek 2018? Co ciekawego będzie się działo w Waszej okolicy?

Powiązane: Czytelnictwo w Polsce 2017. Jest nowy raport Biblioteki Narodowej