Sagi rodzinne, które warto przeczytać Sagi rodzinne

Rodzina to równie piękny jak i skomplikowany twór. Skupia wiele różnorodnych osobowości, które choć połączone więzami krwi i silnymi emocjami – nie zawsze są w stanie żyć ze sobą w spokoju. Są również takie rodziny, gdzie wszyscy jej członkowie trzymają się razem, kochając się i deklarując, że są w stanie zrobić dla siebie wszystko. Każda rodzina ma swoją własną historię – mniej lub bardziej zagmatwaną, dlatego jest tematem, po który dość często sięgają pisarze i pisarki. Sagi rodzinne, opisujące perypetie rodów, to specjalna odmiana powieści obyczajowych. Na przestrzeni poszczegółlych kartek i tomów serii możemy obserwować, jak mijający czas i nowe miejsca wpływają na losy i dynamikę relacji bliskich sobie osób. Masz ochotę wejść do domu jakiejś familii i zostać w nim na dłużej? Poniżej prezentuję sagi rodzinne, w których znajdziesz wszystko, czego możesz oczekiwać po takiej wizycie.

Sagi rodzinne Szukaj na TaniaKsiazka.pl >>

Sagi rodzinne, które po prostu musisz przeczytać

Siedem Sióstr Lucinda Riley

Siedem Sióstr Lucinda Riley Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

O bestsellerowej sadze rodzinnej Siedem Sióstr zrobiło się ostatnio głośniej, ponieważ w czerwcu, tuż po premierze ostatniej części cyklu, zmarła jej autorka Lucinda Riley (o czym pisaliśmy tutaj). To historia sióstr, które urodziły się w różnych miejscach na świecie. Ich przybrany ojciec, Pa Salt, nadał im imiona mitycznych Plejad i każda z nich jest wyjątkową i niezwykle silną kobietą. Choć dzieciństwo spędziły razem, potem ich drogi się rozeszły. Po śmierci taty sześć kobiet wraca jednak do rodzinnego domu. Tam zaczynają odkrywać wskazówki dotyczące swego pochodzenia, dowiadując się jednocześnie, że istnieje jeszcze jedna, siódma siostra.

Na serię składa się siedem książek, które razem stanowią nastrojową, magiczną opowieść o rodzinie i człowieczeństwie. W przygotowaniu jest jeszcze jeden tom, ósmy, w którym ma się wyjaśnić, kim jest Pa Salt. Na podstawie napisanych już rozdziałów, szczegółowego planu i notatek, które przed śmiercią sporządziła Lucinda Riley, powieść tę napisze jej syn – Harry Whittaker.

Wszystkie części cyklu możesz zamówić w tym miejscu.

Saga o Karli Linde Marzena Rogalska

Saga o Karli Linde Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Marzenę Rogalską na pewno znasz z telewizji i radia. Ta popularna dziennikarka i prezenterka jest również pisarką, która w swoim dorobku literackim ma książki o charakterze sagi rodzinnej zatytułowaną Saga o Karli Linde. Akcja opowieści rozgrywa się głównie w latach 30. w Krakowie. Główna bohaterka, Karla Linde, jest dzieckiem szanowanego doktora i kobiety która, pragnie by jej córka dobrze wyszła za mąż. Dlatego też nie podoba jej się, że Karla od małego tak bardzo interesuje się nauką. Zamiast zajęciami, które miałyby z niej uczynić dobrą żonę. Na szczęście dziewczynka ma oparcie w ojcu. Tata widzi w niej duży potencjał, rozumie jej pasję i staje po stronie jej marzeń.

Pewnego razu zabiera córkę na wakacje do Zakopanego i tam życie młodej dziewczyny nabiera barw. Karolinę fascynuje świat artystów, w którym stopniowo odkrywa uroki flirtu, zabawy, a nawet hazardu. Dorosłe życie okazuje się być jednak bardziej skomplikowane, niż do tej pory jej się wydawało. Wszystko komplikuje też poznanie Janka, w którym dziewczyna się zakochuje. Czy los pozwoli im być razem, biorąc pod uwagę plany rodziców wobec niej i pojawienie się dystyngowanej pani Doris?

Sagę o Karli Linde znajdziesz pod tym linkiem.

Saga wiejska Katarzyna Bulicz-Kasprzak

Saga wiejska Katarzyny Bulicz-Kasprzak Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Saga wiejska Katarzyny Bulicz-Kasprzak to cykl książek inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami, zapisanymi we wspomnieniach i opowieściach rodzinnych autorki. Historia skupia się na perypetiach rodzin z małej wsi na Zamojszczyźnie, którym przyszło żyć w niepewnych czasach. Gdy nad Polską i Europą zawisło widmo wojny. Ta wyjątkowa opowieść o tym, że istnieją uniwersalne rzeczy i wartości, które liczą się niezależnie od pochodzenia i statusu. Ani od czasów, w których się urodziliśmy. 

Autorka w swoim cyklu prezentuje niezwykle ciekawy obraz polskiej wsi sprzed wieku. Rozbiera również na czynniki pierwsze wiejskie życie, które diametralnie różni się od miejskiego. Na wsi wstaje się o wschodzie słońca i zasypia z kurami. I choć ludzie wsi tak samo jak w mieście się kochają i nienawidzą czy przeżywają wzloty i upadki – tutaj o tym wszystkim wiedzą wszyscy mieszkańcy. Ponieważ każdy doskonale zna się z każdym. Nikt nie jest anonimowy. Dlatego też nie może być mowy o żadnych tajemnicach, ponieważ zawsze znajdzie się ktoś, kto poznał twój sekret… Doskonale wiedzą o tym trzy bohaterki, które choć urodziły się w różnych rodzinach, historia niespodziewanie splotła ich losy.

Saga wiejska czeka na Ciebie na tej stronie.

Owoc granatu Maria Paszyńska

Owoc granatu Maria Paszyńska Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Przeglądając sagi rodzinne, nie można pominąć serii autorstwa Marii Paszyńskiej pt. Owoc granatu, czyli przepięknej opowieści inspirowanej wojennymi i powojennymi losami Polaków z Kresów Wschodnich, którzy zostali zesłani na Syberię. Głównymi bohaterkami cyklu są bliźniaczki: Elżbieta (Halszka) i Stefania, które poznajemy, gdy dziewczyny mają po 16 lat, by przez kolejne tomy śledzić ich dalsze losy naznaczone wojną, zsyłką i poszukiwaniem spokoju po wojennej zawierusze. Dziewczyny choć podobne z wyglądu, są zupełnie różne i ich życie potoczy się w dwóch różnych kierunkach.  Jakich?

Czytając Owoc granatu przeżyjesz wiele wzruszeń. Jeśli jesteś na nie gotowy, sięgnij tutaj po książki z serii.

Dziedzictwo Rodu Poldarków Winston Graham

Dziedzictwo Rodu Poldarków Spradź na TaniaKsiazka.pl >>

Dziedzictwo Rodu Poldarków to seria składająca się z aż dwunastu tomów! Akcja wszystkich powieści dzieje się w XVIII wieku i skupia się na losach Rossa Poldarka, którego wojenne przeżycia w Ameryce i chęć ratowania rodzinnego biznesu skłaniają do powrotu na rodzinne ziemie Kornwalii. Niestety powrót ten nie niesie jedynie wytchnienia i radości. W ojczyźnie bowiem czekają na niego przykre wiadomości. Po interesie nic praktycznie nie zostało, a jego ojciec nie żyje, a jego ukochana nie dotrzymała słowa i zamiast czekać – związała się z kimś innym. Trudniej mu przyjąć tę wiadomość o tyle, że mężczyzną tym jest jego kuzyn.

Ross, dzięki swemu pogodnemu usposobieniu, nie załamuje się jednak i nie chowa długo urazy. Jak do tej pory był, tak i nadal jest przyjazny i chętnie niesie pomoc innym. Gdy na rynku widzi ubogą dziewczynę, która jest w tarapatach, bez zastanowienia zabiera ją do swego domu, by tam mogła zamieszkać. Mężczyzna nie przewidział jednak konsekwencji, które wkrótce przyniesie ta decyzja… rozpoczynając tym samym kilkunastoczęściowy cykl historyczny o rodzie Poldarków. 

Masz dużo czasu i chęć na podróż w czasie do XVIII wieku? Zamów w tym miejscu książki z serii Dziedzictwo Rodu Poldarków Winstona Grahama.

Spacer Aleją Róż Edyta Świętek

Spacer Aleją Róż Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Sięgając po Spacer Aleją Róż Edyty Świętek poznajemy historię rodziny Szymczaków na przestrzeni czterdziestu lat. Po raz pierwszy stykamy się z nimi w 1949 roku, by pożegnać się w 1989 – w chwili gdy w Polsce upada władza ludowa, a z tytułowej Alei Róż znika pomnik Lenina – znienawidzony przez wszystkich symbol ucisku. Jak możesz się domyślać, wymyślone perypetie rodzinne autorka umieściła na tle prawdziwych wydarzeń, prezentując zmiany społeczne i historyczne naszego kraju po zakończeniu II wojny światowej. Fikcyjni bohaterowie ocierają się tu nawet o prawdziwe postaci, które znamy z lekcji historii. Pisarka w wyrafinowany sposób prezentuje pokrętne ścieżki ich losów napiętnowanych komunistycznym reżimem epoki PRL-u i naznaczone zbrodnią i zemstą.

Spacer Aleją Róż jest dostępny pod tym linkiem.

***

Zaprezentowane sagi rodzinne to zaledwie cząstka przykładów tej grupy powieści obyczajowych. Masz swoje ulubione serie? Podziel się z innymi według Ciebie najlepszymi tytułami!

Czytaj także: