Seria Millenium Larssona. Sprawdź w TaniaKsiążka.pl

Gdy słyszę słowa „kryminał skandynawski” od razu na myśl przychodzi mi oryginalna trylogia Millennium Stiega Larssona. Przede wszystkim to genialnie skonstruowane powieści, których fabuła trzyma w napięciu od początku do końca. Nic dziwnego, że seria Millennium Larssona doczekała się wielu ekranizacji i kontynuacji. Niedługo do polskich kin trafi film Dziewczyna w sieci pająka. Ta produkcja jest ekranizacją książki Co nas nie zabije Davida Lagercrantza, bezpośredniej i oficjalnej kontynuacji kryminałów Larssona.

Seria Millenium Larssona

Czy wiecie, że Stieg Larsson planował co najmniej dziewięć części serii Millennium? Niestety napisał trzy i zmarł w 2004 roku w trakcie pisania 4. Dopiero po jego śmierci książki zdobyły wielki rozgłos i cała seria została zekranizowana w 2009 roku z Noomi Rapace w roli Lisbeth. Następnie po tę historię sięgnęli amerykańscy filmowcy w 2011 roku. Wtedy mówiło się o tym, że Dziewczyna z tatuażem z Danielem Craigiem miała być pierwszą częścią trylogii, jednak do dziś nie doczekaliśmy się kolejnych ekranizacji.

Seria Millenium Larssona. Sprawdź w TaniaKsiążka.pl

źródło: Filmweb

Dziewczyna z tatuażem

źródło: Filmweb

Komiks Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet. Sprawdź w TaniaKsiążka.pl

Komiks Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet

Książkowa seria Millennium Larssona jest nadal kontynuowana. Nowe, oryginalne fabuły zgodnie z życzeniem spadkobierców tworzy David Lagercrantz, który – podobnie jak Larsson – jest szwedzkim dziennikarzem. Warto wspomnieć również o tym, że na podstawie serii powstały komiksy.

Pierwotna seria Millenium Larssona

Stieg Larsson napisał i wydał 3 części serii Millennium. Czwartej, której nie zdążył skończyć nie wydano do tej pory. To kolejno:  Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, Dziewczyna, która igrała z ogniem i Zamek z piasku, który runął.

Seria Millenium Larssona. Sprawdź w TaniaKsiążka.pl Dziewczyna, która igrała z ogniem. Sprawdź w TaniaKsiążka.pl Zamek z piasku, który runął. Sprawdź w TaniaKsiążka.pl

Główną bohaterką serii jest niepokorna, genialna hakerka z fotograficzną pamięcią, Lisbeth Salander. W pierwszej części razem z dziennikarzem Mikaelem Blomkvistem pracuje nad rozwiązaniem zagadki sprzed wielu lat. Chodzi o zniknięcie nastoletniej wnuczki bogatego przedsiębiorcy. W kolejnych częściach zagłębiamy się w zagmatwaną i niebezpieczną historię przeszłości i pochodzenia Lisbeth.

David Lagercrantz i jego Millennium

Książka Co nas nie zabije ukazała się 10 lat po śmierci Larssona, natomiast kolejna część, Mężczyzna, który gonił swój cień miała polską premierę w zeszłym roku. Tym razem drogi Salander i Blomkvista ponownie się krzyżują, by bohaterzy mogli dotrzeć do granic brutalności i szaleństwa.

Seria Millenium. Sprawdź w TaniaKsiążka.pl Mężczyzna, który gonił swój cień. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Dziewczyna w sieci pająka

Plakat filmu, źródło: Filmweb

Dziewczyna w sieci pająka – nowa ekranizacja serii w kinach!

26 października do polskich kin wchodzi Dziewczyna w sieci pająka. To film na bazie książki Co nas nie zabije Davida Lagercrantza z Claire Foy w roli Lisbeth. Nie jest to produkcja skandynawska, jak pierwsze trzy ekranizacje, ani amerykańska, jak ta z 2011 roku. Powiedziałabym, że to produkcja kosmopolityczna, bo zaangażowani są z nią twórcy i producenci z Kanady, Niemiec, Szwecji, USA i Wielkiej Brytanii. 😉 Jestem ciekawa, jak scenarzyści poradzą sobie z dopowiedzeniem niezbędnych do zrozumienia całości wątków, które były poruszone w poprzednich częściach. 

A ja jak zwykle zachęcam Was do tego, żebyście sięgnęli po książki, zanim obejrzycie film.

Wszystkie książki i komiksy z serii Millennium znajdziecie w tym miejscu.

Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji, to obejrzyjcie zwiastun Dziewczyny w sieci pająka.