Anna Burns, pisarka z Irlandii Północnej została laureatką Man Booker 2018. Jury doceniło jej książkę Milkman, która podejmuje temat krwawego konfliktu między Wielką Brytanią i walczącą o niepodległość Irlandią.

Man Booker (wł. The Man Booker Prize for Fiction) jest najważniejszą nagrodą literacką w Wielkiej Brytanii. To wyróżnienie za najlepszą powieść anglojęzyczną, która została opublikowana w minionym roku. Zwycięzca poza prestiżem otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. funtów.

Man Booker 2018 dla Anny Burns

Man Booker 2018 dla Anny Burns za powieść Milkman!Anna Burns jest pierwszą pisarką północnoirlandzką, którą nagrodzono Bookerem. Jej powieść Milkman została uznana za najlepszą powieść anglojęzyczną wydaną w 2017 roku.

Główna bohaterka nagrodzonej powieści to młoda kobieta, która wikła się w romans ze sporo starszym i w dodatku żonatym mężczyzną. Toteż bohaterka stara się, żeby o jej tajemnicy nie dowiedziała się matka. Akcja Milkmana rozgrywa się w Irlandii Północnej w czasie tzw. „The Troubels”. Tak nazywa się konflikt, który miał miejsce od lat 60. do końca 90. To czas krwawych walk między walczącymi o niepodległość Irlandczykami a Wielką Brytanią.

Przewodniczący jury The Man Booker Prize for Fiction, Kwame Anthony Appiah powiedział, że:

Język 'Mleczarza’ Anny Burns jest po prostu cudowny (…) Od pierwszej strony słowa pierwszoosobowej bohaterki wciągają nas w codzienną przemoc jej świata (…) jednocześnie reagując na codzienną rzeczywistość jej życia jako młodej kobiety, która próbuje znaleźć drogę między wymaganiami rodziny, przyjaciół i kochanków w tym niespokojnym czasie. Powieść doskonale opisuje siłę plotek i presji społecznej w małej społeczności (…). Burns czerpie z doświadczeń Irlandii Północnej podczas The Troubles, aby przedstawić świat, który pozwala jednostkom nadużywać władzy, jaką przyznało im społeczeństwo, by opierali się państwu w jego imieniu. Jednak to nie jest powieść o jednym miejscu lub czasie. Jej lokalizm służy zbadaniu powszechnego doświadczenia społeczeństwa w kryzysie.*

W zeszłym roku laureatem tej nagrody został amerykański pisarz George Saunders. Doceniono jego powieść eksperymentalną Lincoln w Bardo. Jej tłumaczenie Michała Kłobukowskiego ukazało się na początku września nakładem Wydawnictwa Znak, więc możecie znaleźć ją tutaj. Ciekawe, czy na polskie wydanie Miklmana Anny Burns też poczekamy prawie rok.

* Wypowiedź oryginalną możecie znaleźć na stronie: themanbookerprize.com/fiction.