Nagroda Hugo

Nagroda HugoWiemy już, jak wyglądają nominacje do Nagrody Hugo 2019! A ponieważ to jedna z ważniejszych nagród literackich, z przyjemnością zaprezentujemy Wam dziś tytuły, które powalczą o tę statuetkę. Tym samym warto tutaj wspomnieć, że wyróżnienie, o którym mowa, jest przyznawane co roku, przez uczestników World Science Fiction Convention. W związku z tym, jak łatwo się domyślić, udział w konkursie biorą utwory z gatunku science-fiction oraz fantasy. Poza tym na dorocznej gali zostanie wręczona również Retrospektywna Nagroda Hugo, która jest przyznawana na konwencie, odbywającym się 50, 75 lub 100 lat po Worldconie, na którym nagrody Hugo nie zostały wręczone. Z tego powodu o tę statuetkę powalczą tytuły wydane w 1944 roku.

Nominacje do Nagrody Hugo 2019 za najlepszą powieść

Tegorocznych zwycięzców poznamy w sierpniu, dokładnie między 15, a 19 dniem tego miesiąca. Tym samym zostaną ogłoszeni podczas konwentu fantastyki Worldcon w Dublinie. Oto nominowani w kategorii Best Novel:

Mary Robinette Kowal – The Calculating Stars.
Becky Chambers – Record of a Spaceborn Few.
Yoon Ha Lee – Revenant Gun.
Catherynne M. Valente – Space Opera.
Naomi Novik – Moc Srebra.
Rebecca Roanhorse – Trail of Lightning.

Nominacje do Nagrody Hugo 2019 – nominowani do Retro Hugo w kategorii najlepsza powieść

Fritz Leiber – Mąż czarownicy.
C.L. Moore, Henry Kuttner – Earth’s Last Citadel.
Fritz Leiber – Ciemności, przybywaj.
Hermann Hesse – Gra szklanych paciorków.
C.S. Lewis – Perelandra.
Alfred Elton van Vogt – Producenci broni.

Warto tutaj jeszcze przypomnieć, że w głosowaniu na zwycięzców biorą udział uczestnicy konwentu World Science Fiction Convention. Poza tym oprócz wyróżnionych, których podaliśmy wyżej, jest jeszcze kilka innych, nagradzanych kategorii. O nagrody walczą także twórcy opowiadań, nowel, miniatur literackich, form dramatycznych oraz graficy. Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody Hugo znajdują się, m.in.: Frank Herbert, Arthur C. Clarke i Orson Scott Card. Jako ciekawostkę trzeba wspomnieć tu amerykańską pisarkę, N. K. Jemisin. Ponieważ jest ona rekordzistką, zdobywając Nagrodę Hugo za najlepszą powieść aż trzy lata z rzędu (2016, 2017 i 2018 rok).

Wszystkich zainteresowanych pozostałymi kategoriami, odsyłamy tutaj. Natomiast tutaj znajdziecie wybór licznych książek w świetnych cenach.