Finaliści Nagrody Literackiej Nike 2022

5 września poznaliśmy finalistów Nagrody Literackiej Nike 2022! Wśród książek, z których jury będzie wybierać najlepszą polską książkę wydaną w zeszłym roku, znalazły się 3 powieści, reportaż, esej, biografia, a także tom poetycki. Laureata poznamy w pierwszą niedzielę października.

Finaliści Nagrody Literackiej Nike 2022

Finaliści Nagrody Literackiej Nike 2022 – te książki warto przeczytać

Z dwudziestu książek nominowanych do tegorocznego wyróżnienia w czerwcu, jury wyłoniło siedem. Toteż dostać najważniejszą polską nagrodę literacką mają szansę:

Jeżeli jeszcze nie znacie tych książek, na pewno warto przyjrzeć się im bliżej.

Laureata poznamy 2 października

O tym, kto w tym roku dostanie pamiątkową statuetkę i 100 tys. zł nagrody, zdecyduje jury w składzie: Marek Beylin, Przemysław Czapliński (przewodniczący), Inga Iwasiów, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara, Szymon Rudnicki, Maria Topczewska oraz Maria Zmarz-Koczanowicz. Laureata poznamy 2 października.

Tradycyjnie przy okazji Nagrody Literackiej Nike, poznamy też wyniki plebiscytu Nike Czytelników 2022. Już teraz na łamach serwisu Wyborcza.pl możecie zagłosować na każdą z siedmiu książek, które znalazły się w tegorocznym finale. O tym, jaka książka najbardziej podobała się czytelnikom, dowiemy się w przededniu gali wręczenia nagród.

26 lat najważniejszej nagrody literackiej w Polsce

Nagroda Nike to najważniejsze polskie wyróżnienie literackie. Jury wyłania najlepszą książkę, spośród tych, które miały premierę w poprzednim roku. W konkursie mogą wziąć udział książki ze wszystkich rodzajów i gatunków literackich. Wśród laureatów są m.in.: Olga Tokarczuk, Joanna Bator, Wiesław Myśliwski, Dorota Masłowska, Mariusz Szczygieł i Andrzej Stasiuk.

Książki tegorocznych finalistów oraz inne, które na przestrzeni lat były nominowane, znalazły się w finale lub dostały Nagrodę możecie znaleźć w tym miejscu: Nagroda Literacka Nike.

Sprawdź też: