Fanów Camilli Lackberg zelektryzowała ostatnio wiadomość, że jej najnowsza książka Czarownica ukaże się jeszcze w kwietniu (w Polsce w październiku). Będzie to 10-tom z sagi kryminalnej o Fjällbace. Dla wszystkich, którym czekanie się nieco dłuży, przygotowałam zestawienie jedenastu zagranicznych autorów doskonałych kryminałów. Serie kryminalne, które tu znajdziecie, należą do najlepszych na świecie.

Zabić Alexa Crossa11. Serie kryminalne, James Patterson – seria z Alexem Cross’em

Ten autor stworzył kilka serii kryminalnych, które sprzedały się na całym świecie w liczbie 350 milionów kopii. Do tej pory na polskim rynku ukazało się 18 tomów serii z detektywem z waszyngtońskiej policji, Alexem Cross’em.


Martwy punkt10. Serie kryminalne, Louise Penny – seria z Armandem Gamachem

Seria kryminalna Louise Penny została obsypana licznymi nagrodami. Akcja jej powieści osadzona jest w Kanadzie, w pobliżu Montrealu. Armand Gamach to szef policji w Sûreté du Québec. Jego pierwsza sprawa będzie dotyczyła morderstwa człowieka, którego ciało znaleziono w lesie. Wszystko wskazuje na wypadek podczas polowania, jednak Armand ma swoją teorię.


Zdążyć przed zmrokiem9. Popularne kryminały, French Tana – cykl: Zdążyć przed zmrokiem

W każdej książce z cyklu Zdążyć przed zmrokiem głównym bohaterem jest inny detektyw z wydziału dublińskiej policji, który pojawia się przelotnie w innych tytułach serii. Tana French wybiera na temat swoich makabrycznych zbrodni jedne z najczarniejszych zakamarków ludzkiej duszy. Często ofiarami zbrodni w jej książkach są dzieci.


Kości pająka8. Popularne kryminały, Kathy Reichs – seria z Temperance Brennan

Na podstawie tej serii powstał serial Kości, z antropologiem sądowym Temperance Brennan. Jednak same książki znacznie różnią się od adaptacji filmowej i zdecydowanie warto po nie sięgnąć w pierwszej kolejności. Czy kości potrafią mówić? Za tymi, które spotyka w swoich śledztwach Temperance kryje się najczęściej niezwykle mroczna opowieść.


Wilk7. Popularne kryminały, Mo Hayder – seria z Jackiem Caffery’m

Historia życia tej pisarki jest tak barwna, że z pewnością mogłaby posłużyć za kanwę niejednej książki. Porzuciła szkołę w wieku 15 lat, żeby później uzyskać stopień magistra na amerykańskim uniwersytecie. Jej seria z brytyjskim inspektorem Jackiem Caffery’m jest niezwykle brutalna i krwawa, a pierwsza część pt. “Ptasznik” dla wielu czytelników kojarzy się z Hannibalem Lecter’em.


Trylogia Pan Mercedes6. Popularne kryminały, Stephen King – Pan mercedes

Seria Pan Mercedes z pewnością dla wielu z Was jest doskonale znana. Dla tych, dla których jeszcze nie, powiem tylko, że to pierwsza seria kryminalna tego znakomitego autora. Oczywiście musiał pokusić się także i tutaj o wątki paranormalne. Ostatnia część z tej serii została uznana za najlepszą książkę kryminalną 2016 według czytelników Goodreads.


Ofiara5. Popularne kryminały, Karin Slaughter – seria z Willem Trentem

Will Trent to agent specjalny GBI, a akcja poszczególnych książek została umieszczona w Atlancie. Sprawy, w które uwikłany jest detektyw tworzą sieć przeplatających się wzajemnie ciemnych nici, powiązanych niczym dobrze utkana pajęcza sieć. Wiele wątków prowadzi wprost do wysokich szczebli władzy, bezpośrednio wiążąc je ze światem przestępczym.


Już mnie nie oszukasz4. Popularne kryminały, Harlan Coben

Tego autora zapewne też znacie. Jest jednym z najbardziej utytułowanych pisarzy na świecie. Jego najnowsza książka Już mnie nie oszukasz jest już bestsellerem, a po Nie mów nikomu właśnie sięgnęło Hollywood.


Człowiek nietoperz3. Popularne kryminały, Jo Nesbo – seria z Harrym Holem

Ani tego autora, ani ekscentrycznego Harry’ego Hole’a z pewnością nie trzeba polskim fanom przedstawiać. Dodałam tutaj tę serię tylko dlatego, że bez niej takie zestawienia nie miałoby racji bytu:)


Wołanie kukułki2. Popularne kryminały, Robert Galbraith – seria z Cormoranem Strikiem

Jeżeli nie jesteście fanami Harry’ego Pottera – nie szkodzi. Po tej serii i tak staniecie się fanami J. K. Rowling. Jej seria kryminalna o Cormoranie Strike’u utwierdziła mnie w przekonaniu, że ta autorka ma prawdziwy talent, a mroczne rejony, w które czasami się zapuszcza potrafią wciągać jak wir na oceanie, a my płyniemy i nie chcemy przestać.


Upadek1. Serie kryminalne, Michaela Connelly – seria z Harrym Boschem

A tutaj znowu mamy Harry’ego, tym razem o nazwisku Bosch. Genialna seria kryminalna stworzona przez Michaela Connelly’ego, której bohaterem jest były policjant z wydziału zabójstw w Los Angeles. Co ciekawe, sprawy kryminalne, które opisał w swoich książkach Connell częściowo były oparte na prawdziwych zdarzeniach.

I jak? Prawda, że czekanie może być całkiem przyjemne?