Ian Rankin i jego najnowszy projekt

Świat literatury zna takie przypadki, kiedy to bestsellerowe serie znanych pisarzy kończy ktoś inny. Najczęściej dzieje się to po śmierci danego twórcy, który pozostawia po sobie niedokończony cykl. Wtedy to spadkobiercy pisarza poszukują osoby, która najlepiej sprawdzi się przy pisaniu kontynuacji. Chyba najbardziej znanym przykładem takiego działania jest seria Millennium Stiega Larssona, której kontynuacji podjął się David Lagercrantz. Teraz podobnej misji podejmie się szkocki pisarz, Ian Rankin.

Ian Rankin i jego najnowszy projekt

Fot. pisarza: Tim Duncan, źródło: wikipedia.org

Ian Rankin i jego najnowszy projekt – co wiemy?

Pisarz zapowiedział na przyszły rok nową powieść, co wzbudziło entuzjazm fanów jego twórczości. Szybko jednak okazało się, że nie będzie to kolejny tom z serii w roli głównej z Johnem Rebusem. Ponieważ Rankin podejmie się znacznie bardziej wymagającego zadania. Dokończy on powieść zaczętą przez Williama McIlvanneya, który zmarł w 2015 roku. Będzie musiał więc sprostać nie tylko oczekiwaniom swoich fanów, ale także fanów zmarłego pisarza.

O ile Ian Rankin w Polsce jest znany z kryminalnych powieści, o tyle nazwisko McIlvanney jest znacznie mniej kojarzone. Warto jednak wspomnieć tutaj, że to właśnie pierwsza książka zmarłego pisarza pt. Inspektor Laidlaw dała początek podgatunkowi literackiemu, znanemu dziś jako tartan noir. Poza tym stał się on inspiracją dla wielu szkockich twórców kryminałów.

Niedokończona powieść nosi tytuł Dark Remains i w dokumentach odnalazła ją wdowa po pisarzu, Siobhan Lynch. Kobieta zaniosła te zapiski do wydawnictwa Canongate, a oni z kolei zwrócili się do Iana Rankina. Materiału nie jest jednak dużo. To przede wszystkim ogólny szkic, notatki do książki i kilka pojedynczych scen. Zachowały się także charakterystyki niektórych postaci.

Dark Remains będzie prequelem poprzednich powieści, a Rankin nie przewiduje, by powstała z tego cała seria. Jak zaznacza, była to jedna książka, a materiału wystarczyło, aby ją dokończyć. Światową premierę tytułu zapowiedziano na 2 września 2021 roku.

Książki Iana Rankina znajdziecie tutaj. A książkę Williama McIlvanneya tutaj. Dajcie znać, czy słyszeliście o tych pisarza. A może w domowej biblioteczce macie ich powieści?