neil gaiman 2Szykuje się nie lada gratka dla wszystkich fanów Neila Gaimana i tym razem nie chodzi o jego kolejną książkę, lecz o obraz życia samego pisarza. Już 8 lipca w serwisie internetowym Vimeo ukaże się film dokumentalny Neil Gaiman: Dream Dangerously.

Neil Gaiman urodził się 10 listopada 1960 roku w hrabstwie Hampshire (Wielka Brytania). Swoją pisarską karierę rozpoczynał jako dziennikarz. Jego pierwszą wydaną książką była biografia brytyjskiego zespołu rockowego Duran Duran. Druga książka autorstwa Neila Gaimana to także biografia, tym razem jednak dotyczyła ona Douglasa Adamsa, autora cyklu powieści Autostopem przez Galaktykę. Następnie nawiązał on współpracę z grafikiem i twórcą komiksów Dave’em McKeanem.  Niedługo po tym nastąpił wielki przełom w jego karierze i dzięki powieści graficznej Sandman, Neil Gaiman stał się rozpoznawalny na całym świecie.

Neil Gaiman może pochwalić się wieloma bestsellerowymi tytułami. Wystarczy wymienić chociażby powieści takie jak Amerykańscy bogowie, Gwiezdny pył czy Koralina, aby unaocznić znaczenie jego twórczości dla współczesnej literatury fantasy. Potwierdzają to również nagrody otrzymane przez brytyjskiego pisarza, włącznie z Newbery Medal, Carnegie Medal, Hugo i Nebula.

W filmie dokumentalnym Neil Gaiman: Dream Dangerously przedstawione zostaną dzieje pisarza, począwszy od czasów jego dzieciństwa. Oglądający zapoznają się z okolicznościami jego pierwszego pisarskiego sukcesu, osiągniętego dzięki serii Sandman oraz dowiedzą się wielu ciekawostek związanych z nowszymi powieściami.

Dokument opowiedziany jest słowami Neila Gaimana. Dodatkowo, przeprowadzone zostały także wywiady z jego przyjaciółmi i współpracownikami. W filmie pojawią się więc takie osobistości, jak Terry Pratchett, Michael Sheen, Lenny Henry, Brea Grant, Charles Brownstein, Sam Kieth, Jonathan Ross, Grant Morrison, Phillip Pullman czy George R.R. Martin.

Neil Gaiman: Dream Dangerously from Respect Films on Vimeo.