Ciekawostki o książkach

Finaliści pierwszej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza

gombrowicz 622

W tym roku odbędzie się pierwsza edycja Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Została ona ustanowiona przez samorząd Radomia. Z kolei jej organizatorem jest Prezydent Miasta Radom, i to on przyzna autorowi wybranemu przez jury nagrodę w wysokości 40 000 złotych.

Aby książka mogła wziąć udział w konkursie, musi być wydana w roku poprzedzającym Nagrodę. To jednak nie wszystko, bowiem Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza może być przyznana wyłącznie za debiutującą książkę w języku polskim. Kapituła Nagrody zadecydowała, że debiut będzie pojmowany, jako pierwsza lub druga książka danego autora. W ten sposób organizatorzy oraz jury chcą dać szansę tym pisarzom, którym powinęła się noga przy pierwszym dziele. Wytłumaczeniem nietypowego rozumienia debiutu przez Kapitułę Nagrody jest fakt, że to właśnie przedwczesny debiut często zamyka drogę kariery autorom, którzy mogliby napisać w przyszłości znacznie lepsze książki.

Książki do pierwszej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza można było zgłaszać do 31 stycznia 2016 roku. Lista finalistów została ogłoszona 12 czerwca, i spośród blisko 60 tytułów kandydujących do Nagrody, wybranych zostało 5 książek. Laur za najlepszy prozatorski debiut mają szansę otrzymać:

  1. Maciej Hen, Solfatara, wyd. W.A.B
  2. Agnieszka Kłos, Gry w Birkeanu, wyd. Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza
  3. Weronika Murek, Uprawa roślin południowych metodą Miczurina, wyd. Czarne
  4. Maciej Płaza, Skoruń, wyd. W.A.B
  5. Tomasz Wiśniewski, O pochodzeniu łajdaków czyli opowieści z metra, wyd. Lokator

Ostateczne rozstrzygnięcie i ogłoszenie nazwiska laureata Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza 2016 nastąpi 4 września.