Trwa rok Leopolda Tyrmanda - tyrmandowe zapowiedzi. Leopolda Tyrmanda

W 2020 roku przypada setna rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda – wybitnego pisarza, dziennikarza i publicysty. W tym samym roku minie 35. rocznica Jego śmierci. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu wielkich zasług Artysty, postanawia oddać Mu hołd. — Od tej uchwały Sejmu i Senatu RP minął już prawie rok i powoli zaczynamy żegnać się z literackim patronem. Jak zrobić to najlepiej? Zapoznaj się z pozycjami, które pojawią się wkrótce z okazji Roku Leopolda Tyrmanda.

Rok Leopolda Tyrmanda. Zapowiedzi książek

Leopold Tyrmand, Dziennik 1954 (wydanie ilustrowane)

W październiku swoją premierę będzie miała wznowiona, ilustrowana edycja legendarnej książki Leopolda Tyrmanda, Dziennik 1954, wydana nakładem Wydawnictwa Mg. To pozycja kultowa i ponadczasowa, po którą sięgają  kolejne pokolenia miłośników polskiej literatury. Jej popularność nie słabnie, mimo upływu lat i zmiany ustroju politycznego, co świadczy o wielkiej wartości tej lektury. Na kartkach zapisanych wspomnieniami odnajdujemy świadectwo minionej epoki PRL-u lat pięćdziesiątych.

Dziennik 1954 ukazuje nam sylwetkę autora sprzed rozpoczęcia jego kariery pisarskiej. Poznajemy redaktora zwolnionego z redakcji Tygodnika Powszechnego, który podejmuje próby walki z socjalizmem, bezrobotnego literata – buntownika, który ma zakaz drukowania swoich tekstów. Decyzja o rozpoczęciu prowadzenia dziennika 1 stycznia 1954 roku rozpoczyna jego wewnętrzną przemianę. Leopold Tyrmand dzieli się swoimi intymnymi przeżyciami. Opisuje zmagania z codziennością oraz nie stroni od relacjonowania swoich miłosnych i seksualnych podbojów. Jednak to nie wszystko.

Tyrmand wychodzi bowiem znacznie dalej i porusza ważne kwestie dotyczące ówczesnej sytuacji politycznej. Podejmuje krytykę zjawisk zaobserwowanych w przestrzeni społecznej, będących jej wynikiem.  Znajdziemy tu dużą dawkę krytycznej oceny komunizmu, czyli jeden z głównych motywów jego późniejszej twórczości.

Dziennik 1954 Leopolda Tyrmanda Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Bardzo ciekawym elementem Dziennika 1954 Leopolda Tyrmanda są odniesienia literackie. Autor wymienia ponad 570 swoich znajomych literatów, którym nieraz się nieźle dostaje… Odnajdziemy tu m.in. Stanisława Lema czy Zbigniewa Herberta oraz ważne dyskusje z przyjacielem Tyrmanda, Stanisławem Kisielewskim.

Zdecydowanie warto sięgnąć po nowe wydanie Dziennika 1954, wzbogacone o wyjątkowe ilustracje. Książkę znajdziesz tutaj.

Leopold Tyrmand, Zielone notatniki

Na październik Wydawnictwo Mg przygotowało jeszcze jedną tyrmandowską propozycję – nowe wydanie Zielonych notatników. Tytuł nawiązuje do koloru atramentu, którym zostały napisane. To ważne i niepowtarzalne zbiory zapisków, które jako jedyne są źródłem wiedzy na temat ulubionych lektur pisarza oraz obrazem intelektualnych zainteresowań w pierwszych latach powrotu do kraju. Znajdziemy tu również zapis wydarzeń, które towarzyszyły Tyrmandowi podczas podróży po europejskich krajach, a mogłyby być inspiracją scenariusza sensacyjnego filmu.

Zielone notatniki Leopolda Tyrmanda Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Po swój egzemplarz nowego wydania Zielonych notatników Leopolda Tyrmanda sięgnij tutaj.

Marcel Woźniak, Tyrmand. Pisarz o białych oczach

Październik to również miesiąc, w którym pojawi się bardzo ciekawa pozycja od  Wydawnictwa Marginesy, biografia pisarza autorstwa Marcela Woźniaka, Tyrmand. Pisarz o białych oczach. Książka ta jest reporterską opowieścią, swoistą podróżą śladami legendy Warszawy, Leopolda Tyrmanda i ludzi z jego otoczenia. Podobnie jak w Zielonych notatnikach znajdziemy tu historie rodem z hollywoodzkiej produkcji na tle kalifornijskich bezdroży, warszawskich zaułków, przy wtórze nowojorskiego zgiełku, i okraszone moskiewskim mrozem.

Czy wiedziałeś, że Tyrmand w ostatniej chwili uciekł od zsyłki na Sybir, mając przy skroni lufę pistoletu oficera NKWD? Słyszałeś o tym, że czekała go śmierć w komorze gazowej, ale zmienił tożsamość z polskiego Żyda na Francuza i wyjechał do nazistowskich Niemiec? Że w Polsce jego książki znikały z księgarni w godzinę, a szanowani pisarze połykali z zachwytem Złego w jedną noc? Z książki Marcela Woźniaka, Tyrmand. Pisarz o białych oczach, poznasz szerzej te historie i dowiesz się znacznie więcej. Zanurzysz się w wyjątkową opowieść o optymizmie i niezachwianej wierze, nawet w obliczu zerowych szans.

Tyrmand. Pisarz o białych oczach. Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Jeśli jesteś zainteresowany bliższym zapoznaniem z Leopoldem Tyrmandem dzięki tej pozycji wydawniczej, koniecznie zajrzyj w to miejsce.

Rok 2020 jest rokiem Leopolda Tyrmanda, jednak po jego książki warto sięgnąć również, gdy ten się skończy. Jeżeli do tej pory nie zapoznałeś się z twórczością tego wybitnego pisarza, pod tym linkiem sprawdzisz, co znajduje się w jego pisarskim dorobku.

Powiązane artykuły: