Urlop za granicą – przeczytaj zanim wyjedziesz!
Myślisz o tym, żeby spędzić urlop za granicą? Planujesz odpoczynek w sezonie letnim, czy może jednak wolisz podróżować, gdy jest nieco chłodniej lub nawet bardzo zimno? Jeśli nie wybrałeś jeszcze konkretnego celu, zachęcam Cię do zapoznania się z książkami przybliżającymi interesujące zakątki naszego globu. Być może zainspirują Cię one do odkrywania nowych, nieznanych punktów na mapie świata. Jakie ciekawe miejsca warto zobaczyć na podstawie najnowszych pozycji w literaturze podróżniczej, przewodnikach, czy relacjach podróżników? Wybrałam dla Ciebie zaledwie kilka z bardzo długiej listy propozycji. Mam nadzieję, że po lekturze zechcesz spakować walizkę i kupić bilet. Lub zatankować do pełna.
Przeczytaj, zanim wyjedziesz na urlop za granicą!
Rumunia. Pęknięte lustro Europy, Dorota Filipiak
Ojczyzna najsłynniejszego wampira Drakuli, najeżona zamkami, fortami i średniowiecznymi miasteczkami, a także obolała po wyniszczającej komunistycznej dyktaturze Nicolae Ceaușescu – tak można w skrócie opisać Rumunię.
Książka Doroty Filipiak, Rumunia. Pęknięte lustro Europy to opowieść o kraju wyjątkowym, z którym Polskę łączy tak dużo i jednocześnie tak wiele dzieli. Lektura ta przybliża rumuńską historię, tradycje, obyczaje i współczesny obraz mieszkańców.
Zagłębiając się w nią, można lepiej zrozumieć ten kraj i wymazać ze świadomości krzywdzące stereotypy. Z książki tej bije pasja jej autorki i miłość, którą obdarzyła ten kawałek świata. To subiektywny obraz, pełen przemyśleń będących efektem licznych podróży i obserwacji wydarzeń ostatnich lat.
📙 Książka jest dostępna w tym miejscu.
Gruzja. Jak się żyje Polce w kraju wina, gościnności i drogowych absurdów, Martyna Kaczmarzyk
Gruzja. Jak się żyje Polce w kraju wina, gościnności i drogowych absurdów ukazuje współczesną Gruzję z perspektywy mieszkającej tam Polki.
Martyna Kaczmarzyk – autorka licznych artykułów podróżniczych i bloga Martyna z Gruzji, opisuje proces niemal dziesięcioletniej adaptacji i przeżycia z nim związane. Przybliża obraz konserwatywnego narodu i opisuje bolesne starcia między kulturą europejską a kaukaskim postrzeganiem kobiet i ich roli w społeczeństwie.
Częstuje czytelnika również historiami, których główne skrzypce grają tradycje mafijne miasta Kutaisi, porwania narzeczonych, życie rodzinne i zwyczaje mieszkańców oraz ich próbę zachowania tożsamości w obliczu zmian cywilizacyjnych i rozwoju turystyki.
📙 Książkę tę możesz zamówić na tej stronie.
Słowacki Raj, Krzysztof Magnowski
A może interesuje Cię Słowacja i górskie wyprawy? Sięgnij zatem po przewodnik z serii Travel&Travel, która skupia publikacje, dzięki którym odkryjesz najpiękniejsze górskie trasy oraz historię i najciekawsze atrakcje regionu. Słowacki Raj autorstwa Krzysztofa Magnowskiego zabierze Cię na wędrówkę słynną trasą efektywnym Przełomem Hornadu, na której niektóre odcinki trzeba przejść po podstawach umieszczonych na skałach wysoko nad nurtem rzeki.
Wybierając ten azymut, zobaczysz przepiękny wąwóz Sucha Biała z wodospadami i wąskimi korytarzami, zawieszoną 150 m nad urwiskiem skalną platformę zwaną Tomaszowskim Widokiem, czy urokliwy krajobraz Dobszyńskiej Jaskini Lodowej.
Choć w opisywanym regionie zdecydowanie króluje przyroda, nie brak mu też wysokiej klasy zabytków. Barokowy kościół w Kieżmarku, starówka w Lewoczy wpisana na listę UNESCO czy jak malownicze ruiny klasztoru Kartuzów i Zamku Spiskiego tylko czekają, aż je odkryjesz.
📙 Przewodnik z mapami, profilami wysokości, panoramami i szczegółowymi informacjami znajdziesz tutaj.
Bajkał. Opowieści o Świętym Morzu, Piotr Malczewski
Jeśli lubisz dalekie podróże do mistycznych, surowych miejsc, koniecznie weź pod uwagę wyprawę nad jezioro Bajkał. Zapoznaj się tym samym z publikacją Piotra Malczewskiego. Autor jest znakomitym fotografem i podróżnikiem. Nad samym tym jeziorem był już kilkanaście razy.
Odwiedził je zarówno latem, wędrując wzdłuż brzegów Świętego Morza, jak i zimą, wędrując samotnie po zamarzniętej tafli jeziora z saniami. Doskonale zatem zna uroki i kaprysy tego miejsca.
W swojej wielowątkowej opowieści autor umieścił osobiste fragmenty z dziennika podróży i wiele fotografii – tych unikatowych, archiwalnych jak i współczesnymi zdjęciami, wykonanymi przez siebie. Dzięki niemu Jezioro Bajkał jawi się jako miejsce magiczne.
📙 Jeśli chcesz musnąć tej magii, sięgnij po książkę Bajkał. Opowieści o Świętym Morzu, którą znajdziesz pod tym linkiem.
Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Nocny pociąg, Maciej Kozłowski Kazimierz Nóżka Marcin Scelin
Na koniec zostawiłam coś z Polski. Dlaczego? Ponieważ na pewno nie raz przyszła Ci do głowy myśl, która pojawia się dość często w głowach wielu Polaków, gdy zostaną przekroczone granice ich (naszej) wytrzymałości: a może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? To doskonały kierunek urlopowy, gdy chce się zostać w kraju. Jaką w związku z tym lekturę mogę Ci zaproponować?
Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Nocny pociąg Macieja Kozłowskiego, Kazimierza Nóżki i Marcina Scelina. Autorzy odbyli podróż do samego serca dzikiej krainy, osnutej magiczną aurą. Poddali próbie zbiorowe wyobrażenie o tych górach i pokazali, jak ścieżki Natury splatają się tu z ludzką cywilizacją.
Czy Bieszczady są gotowe na zmiany klimatyczne? Czy ogóle jest jeszcze miejsce na magiczną głuszę – na lasy, góry i dzikie zwierzęta – w świecie, w którym smartfon wyparł gitarę i kompas?
📙 Odpowiedzi znajdziesz w książce, która ukaże się dopiero na 28 października, ale już teraz w tym miejscu zamówisz ją przedpremierowo.
***
To zaledwie kropelka w morzu (Świętym Morzu 😉 ) książek z gatunku literatury podróżniczej.
Bogactwo tytułów, inspirujących do dalekich i tych bliższych wypraw znajdziesz pod tym linkiem.
Czytaj także: